PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Budownictwo infrastrukturalne

Stopień wodny w Siarzewie. Budowę analizują specjaliści

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
12-09-2017 12:15
Stopień wodny w Siarzewie. Budowę analizują specjaliści

Na progu ma być elektrownia wodna o mocy 80 MW.

Fot. mat. pras.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy prowadzi postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy stopnia na Wiśle w miejscowości Siarzewo, gmina Raciążek. Planowane przedsięwzięcie uznawane jest za największą inwestycję hydrotechniczną w Polsce.

 • Głównym celem inwestycji jest zmniejszenie ryzyka powodziowego Wisły, zabezpieczenie Kujaw i Pomorza oraz całego odcinka Dolnej Wisły. 
 • Na progu ma powstać elektrownia wodna o mocy 80 MW, za jej budowę ma odpowiadać grupa Energa. 
 • Energa zapewnia, że inwestycja nie utrudni wędrówki ryb, przewidziano bowiem budowę kanału obejścia o szerokości i warunkach zbliżonych do naturalnych dopływów Wisły w tym rejonie.
Głównym celem tej inwestycji jest zmniejszenie ryzyka powodziowego Wisły, zabezpieczenie Kujaw i Pomorza oraz całego odcinka Dolnej Wisły przed skutkami rozszczelnienia istniejącej od ponad 40 lat zapory we Włocławku i rozwój obszarów położonych wzdłuż Dolnej Wisły.

Ze względu na lokalizację i skalę zamierzenia, niezwykle cenne wartości środowiskowe w obszarze realizacji inwestycji i jej oddziaływania, a także skomplikowany i wielobranżowy zakres zamierzenia, jak i duże zainteresowanie społeczne przedsięwzięciem, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy zwrócił się z prośbą do organów opiniodawczo-doradczych: Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Bydgoszczy i Regionalnej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko w Bydgoszczy o wyrażenie opinii w zakresie realizacji tego przedsięwzięcia.

Elektrownia i żegluga


W budowę drugiego stopnia wodnego na Wiśle powyżej Włocławka zaangażowała się grupa Energa. Na stopniu ma powstać elektrownia wodna o mocy 80 MW, jej roczna produkcja energii ma sięgać ok. 350 GWh.

Jak zapowiada Energa, przez stopień będzie przebiegać droga dla pieszych i samochodów, Wisła na nowym odcinku umożliwi wygodną żeglugę i uzyska parametry drogi wodnej klasy międzynarodowej, a powstały zbiornik będzie atrakcyjnym miejscem turystycznym.

Ponadto inwestycja pozwoli na zabezpieczenie stopnia wodnego we Włocławku oraz zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego w dolinie dolnej Wisły zwłaszcza na odcinku Włocławek - Siarzewo. Przywrócony zostanie naturalny poziom wód gruntowych w dolinie Nieszawsko - Ciechocińskiej oraz ustabilizowana praca ujęć wody na odcinku Włocławek - Siarzewo.

Bezpieczeństwo ludzi i zwierząt


- Planowany stopień nie tylko zapewni bezpieczeństwo tysiącom ludzi mieszkającym poniżej Włocławka, ale także umożliwi wykorzystanie powstałej retencji do nawodnień rolniczych co wpłynie na zmniejszenie tempa stepowienia Kujaw - zapewnia Energa. 

NA GIEŁDZIE

Energa SA [ENG]

kurs:

12.03 PLN -0.27 (-2.20%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


31 815 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

721 551 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP