XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Idzie rewolucja w budownictwie

Idzie rewolucja w budownictwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dom, sklep, czy fabryka - żadna inwestycja nie będzie wymagała już pozwolenia na budowę, a jedynie rejestracji projektu. "Rzeczpospolita” dotarła do planów zmian w prawie budowlanym przygotowanego w Ministerstwie Infrastruktury, które przyniosą prawdziwą rewolucję budowlaną.

Nowe przepisy mają znacznie ułatwić życie inwestorom. Dzisiaj muszą oni poświęcić minimum rok na załatwienie formalności. Łatwo się też pogubić w przepisach, pełno w nich luk i niedopowiedzeń. Wyprostowania przepisów próbował się pojąć już poprzedni rząd, ale krótsza kadencja sprawiła, że nie zdążył zrealizować swoich planów. Teraz ma być inaczej. – Będzie szybciej i dużo prościej – obiecuje Olgierd Dziekoński, wiceminister infrastruktury. Prace nad nowymi przepisami są już zaawansowane. W kwietniu pakiet zmian – m.in. prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – ma trafić do konsultacji społecznych.

Gdyby nowe przepisy zaczęły obowiązywać, budujący na terenie objętym miejscowym planem musieliby tylko złożyć w starostwie, lub u prezydenta miasta wniosek o rejestrację oraz projekt budowlany i oświadczenie, że ma prawo dysponowania gruntem. Urzędnik sprawdzi kompletność wniosku, uprawnienia projektantów, po czym podejmie decyzję, czy zarejestrować budowę, czy odmówić.

– Dzięki temu uniknie się skomplikowanego i długotrwałego postępowania administracyjnego, jakie obecnie musi przejść inwestor, zanim dostanie pozwolenie – tłumaczy Dziekoński. Na wydanie pozwolenia budowlanego urzędnicy mają 65 dni, często jednak czeka się na nie znacznie dłużej, bywa, że latami.

Tymczasem ministerstwo chce, by oczekiwanie na rejestrację trwało tylko 30 dni. – To termin bardzo realny – uważa Ludwik Węgrzyn, doradca Związku Powiatów Polskich – ale pod warunkiem, że nie trzeba będzie projektu uzgadniać z różnymi instytucjami.

Minister Dziekoński uspokaja: – Rola urzędników ograniczy się do sprawdzenia, czy wniosek i dokumenty spełniają wymogi formalne. Poza tym, tak jak obecnie, będą grozić im kary za niedotrzymanie terminu (500 zł za każdy dzień zwłoki). W tej chwili jednak pieniądze idą do budżetu państwa, a ukaranych jest niewielu. W planach ministerialnych pieniądze mają trafić do kieszeni inwestora.

W zamian za rezygnację z pozwolenia ministerstwo chce wprowadzić ostre wymagania dotyczące samej budowy. – Każda będzie musiała mieć kierownika oraz inspektora nadzoru inwestorskiego – wyjaśnia Mariola Berdysz, dyrektor fundacji Wszechnica Budowlana. Za to końcowe formalności będą dużo prostsze niż obecnie. Nie będzie bowiem pozwoleń na użytkowanie. Wszystkie budowy będą się kończyły rejestracją u powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Znikną też obowiązkowe kontrole.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Idzie rewolucja w budownictwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!