Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Hydrobudowa Polska złoży wniosek o upadłość likwidacyjną

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
10-09-2012 18:09

Zarząd Hydrobudowy Polska (w 44,07 proc. zależnej od PBG) podjął w poniedziałek uchwałę ws. złożenia wniosku o zmianę trybu postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu na tryb postępowania obejmującego likwidację majątku. Wkrótce zwolnienia w spółce mają objąć 90 proc. załogi.

W komunikacie zarząd Hydrobudowy wskazał, że jego decyzja jest spowodowana: obecną sytuacją finansową spółki; stwierdzoną przez nadzorcę sądowego spółki okolicznością nieregulowania przez spółkę zobowiązań finansowych powstałych po dacie ogłoszenia upadłości; brakiem wpływów z realizacji kontraktów zawartych przez spółkę, stanem i wartością wolnego od obciążeń majątku firmy oraz brakiem możliwości dalszego kontynuowania działalności produkcyjnej.
- Składając w dniu 4 czerwca 2012 r. wniosek o ogłoszenie upadłości układowej, zarząd spółki miał podstawy przypuszczać, że przy założeniu kontynuacji działalności operacyjnej przedstawione propozycje układowe pozwolą na spłatę zobowiązań spółki w wyższym stopniu, niż w przypadku likwidacji majątku. Niestety szereg zdarzeń, które miały miejsce od momentu ogłoszenia przez sąd upadłości spółki z możliwością zawarcia układu, tj. 11 czerwca 2012 r., uniemożliwił spełnienie warunków kontynuacji działalności operacyjnej - podała spółka w komunikacie prasowym.

- Na skutek wypowiadanych umów kredytowych, zajęcia rachunków bankowych będących skutkiem udzielanych poręczeń oraz przedłużających się negocjacji prowadzonych przez spółkę matkę (PBG S.A. w upadłości układowej) ze wspólnymi wierzycielami spółek z grupy kapitałowej, Hydrobudowa Polska utraciła całkowicie płynność finansową, a łączna kwota nieuregulowanych zobowiązań spółki powstałych od momentu ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu wzrosła do 75 mln zł - podała również.

W komunikacie poinformowano, że z uwagi na brak zewnętrznego finansowania, wypowiadane kontrakty oraz rosnące zobowiązania bieżące spółki, zarząd został zmuszony do podjęcia decyzji o realizacji programu zwolnień grupowych obejmujących ok. 90 proc. załogi. Według danych za czerwiec, w spółce pracowało ponad 1,1 tys. osób.

- Mając na względzie bieżącą sytuację spółki, postępowanie układowe w opinii zarządu jest sprzeczne z interesem wierzycieli, których szanse na zaspokojenie w ramach tego postępowania maleją. W związku w powyższym zarząd Hydrobudowy Polska podjął dziś uchwałę oraz złożył wniosek do sądu upadłościowego o zmianę trybu postępowania na postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku - napisano w komunikacie.

Możliwość złożenia wniosku o upadłość likwidacyjną spółki zarząd Hydrobudowy sygnalizował już pod koniec sierpnia przy okazji publikacji wyników za pierwsze półrocze 2012 r.

W sumie w pierwszym półroczu 2012 r. Hydrobudowa Polska miała na poziomie skonsolidowanym 786,4 mln straty netto, 709,4 mln zł straty operacyjnej i 93,3 mln zł przychodów. Rok wcześniej było to 27,39 mln zł zysku netto, 36,06 mln zł zysku operacyjnego oraz 1,8 mld zł przychodów. Na wynikach spółki zaważyły przede wszystkim nierentowne kontrakty drogowe oraz kontrakt na budowę Stadionu Narodowego w Warszawie.

Po ogłoszeniu informacji o likwidacji Hydrobudowy akcje spółki na GPW potaniały o 40 proc. - do 0,03 zł za walor.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP