LIVE XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Handel rusza na budowę

Lawina nowych projektów po zniesieniu ograniczeń w budowie sklepów. Ich wartość przekroczy kilkanaście miliardów złotych. Tesco, POLOmarket czy Ikea już zaczęły przygotowania.

Mimo wakacji deweloperzy, właściciele galerii i sieci handlowych nie próżnują. Chcą jak najszybciej odrobić zaległości spowodowane ograniczeniami w budowie sklepów większych niż 400 mkw. Bariery wprowadziła ustawa o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych. W ubiegłym tygodniu jej restrykcyjne przepisy uchylił Trybunał Konstytucyjny - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jak szacuje Polska Rada Centrów Handlowych, zakwestionowane prawo zablokowało prace nad ok. 50 projektami wartymi ok. 4 mld euro, przewidującymi zarówno budowę nowych galerii, jak i rozbudowę istniejących. Brak nowych centrów odczułby cały handel – dla sieci obuwniczych, odzieżowych, jubilerskich są to podstawowe lokalizacje – miejsca w nich rezerwuje się z kilkuletnim wyprzedzeniem.

– Część deweloperów zdecydowała, że dopóki ustawa obowiązuje, nie będą pracowali nad nowymi projektami. W ten sposób zamrożono ogromne pieniądze – mówi Piotr Szafarz, radca prawny PRCH.

Ustawa uderzyła też w wiele sieci handlowych. Części z nich udało się utrzymać tempo rozwoju, bo wystąpiły o pozwolenia budowlane na zapas, przed wejściem w życie ustawy o WOH. Jednak spadku liczby inwestycji nie dało się uniknąć. Centrale zagranicznych firm groziły wręcz, że jeśli nie będą mogły wydać zaplanowanych na Polskę pieniędzy, przerzucą je na inne rynki.

– Prawo zablokowało nam budowę jednego hipermarketu i dwóch supermarketów. Chcemy wkrótce rozpocząć realizację tych inwestycji – mówi Maria Cieślikowska, rzecznik Carrefour Polska. Firma planuje otwarcie w tym roku 6 hiper- i dziesięciu supermarketów oraz co najmniej 20 osiedlowych sklepów 5 minut. Także w Tesco ruszyły już prace nad kilkudziesięcioma nowymi projektami, które będą jednak otwierane głównie w przyszłym roku. Zdaniem przedstawicieli dużych sieci sytuacja w branży unormuje się w 2010 r., dopiero wtedy uda się odrobić opóźnienia powstałe przez blisko rok obowiązywania ustawy.

Także szwedzka Ikea, która planowała zainwestować w Polsce 1 mld euro, rusza z pracami, choć wcześniej nie wykluczała, że z powodu prawa o WOH zrezygnuje z nowych projektów w naszym kraju.

– Ustawa wstrzymała budowę Bulwarów Poznańskich wartą 160 mln euro. Pojawiły się też obawy, czy w związku z tak niestabilną sytuacją prawną warto kupować nowe tereny i ryzykować, że nie będziemy w stanie zbudować na nich sklepów, bo nie dostaniemy zgody – mówi Karolina Horoszczak, rzeczniczka Ikei. – Dzięki uchyleniu ustawy możemy też zaczynać przygotowania do inwestycji w Lublinie za min. 100 mln euro – działkę kupiliśmy pod koniec czerwca, budowa powinna ruszyć za półtora roku. Do 2015 r. chcemy mieć w Polsce 15 sklepów – dodaje. Obecnie Ikea dysponuje tu siedmioma obiektami.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Handel rusza na budowę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!