GUS: spadek produkcji we wszystkich działach budownictwa

GUS: spadek produkcji we wszystkich działach budownictwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Produkcja budowlano-montażowa zrealizowana na terenie kraju w kwietniu 2016 r. była o 14,8 proc. niższa niż przed rokiem - wynika z danych GUS. Spadek produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa; największy przy budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej.

Z danych GUS opublikowanych w środę wynika, że produkcja budowlano-montażowa zrealizowana na terenie kraju w kwietniu 2016 r. była o 14,8 proc. niższa niż przed rokiem, jednak nieznacznie wyższa niż miesiąc temu. W marcu 2016 r. odnotowano spadek produkcji o 15,8 proc., a z kolei kwietniu 2015 r. sektor ten mógł się pochwalić wzrostem produkcji o 8,5 proc.

Wyniki finansowe przedsiębiorstw budowlanych w I kwartale br. były znacznie gorsze niż przed rokiem.

Spadek produkcji w skali roku, jak wskazują dane GUS, odnotowano we wszystkich działach budownictwa. Największy spadek dotknął działy zajmujące się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (spadek o 31,5 proc., po wysokim wzroście przed rokiem). Z kolei w przedsiębiorstwach realizujących głównie roboty budowlane specjalistyczne produkcja obniżyła się o 4,8 proc., a w tych specjalizujących się w budowie budynków - spadła o 3,3 proc.

Mniejsza niż przed rokiem była sprzedaż robót o charakterze remontowym (o 15,8 proc.) oraz inwestycyjnym (o 14,3 proc.). Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa w kwietniu br. była o 15,3 proc. niższa niż przed rokiem i o 0,6 proc. względem marca 2016 r.

W I kw. 2016 r. produkcja budowlano-montażowa obniżyła się w stosunku do analogicznego okresu ub. roku o 13,1 proc. (wobec wzrostu o 5,1 proc. przed rokiem).

W I kw. 2016 r. sytuacja finansowa przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie budownictwa pogorszyła się w stosunku do I kw. ubiegłego roku. Przedsiębiorstwa uzyskały niższe wyniki finansowe zarówno brutto, jak i netto (spadek odpowiednio o 34,7 proc. do 308,9 mln zł oraz o 48,3 proc. do 188,3 mln zł).

Jak wskazuje GUS, wpływ na to miały znacznie gorsze niż przed rokiem ujemne wyniki jednostek specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej.

Słabsze niż przed rokiem były również wskaźniki rentowności, co było z kolei spowodowane znacznym pogorszeniem ujemnych wskaźników rentowności w przedsiębiorstwach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Wskaźnik rentowności ze sprzedaży w budownictwie ogółem obniżył się z 1,4 do 0,4 proc., rentowności obrotu brutto - z 2,7 do 1,9 proc., a obrotu netto - z 2,0 do 1,2 proc.

GUS podkreśla, że bardziej niekorzystnie niż przed rokiem ukształtował się wskaźnik poziomu kosztów ogółem (98,1 proc. wobec 97,6 proc.). Wzrosły jednak wskaźniki płynności finansowej - I stopnia (z 44,8 do 54,7 proc.) oraz II stopnia (ze 111,6 do 119,1 proc.).

Zmniejszył się udział przedsiębiorstw wykazujących zysk netto w ogólnej liczbie badanych przedsiębiorstw budowlanych (z 55,1 do 53,4 proc.), a udział ich przychodów w przychodach z całokształtu działalności ogółu przedsiębiorstw był zbliżony do notowanego w I kw. ubiegłego roku (72,7 wobec 72,2 proc. przed rokiem). Nakłady inwestycyjne w budownictwie w I kw. 2016 r. wzrosły w skali roku o 2,7 proc. (po wzroście o 19,0 proc. przed rokiem).

W maju, jak podaje GUS, ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest oceniany mniej pesymistycznie niż przed miesiącem.

Poprawiły się negatywne oceny produkcji budowlano-montażowej na rynku krajowym i sytuacji finansowej przedsiębiorstw. GUS wskazuje, że oczekiwania w tych obszarach pozostają optymistyczne. W przypadku produkcji budowlano-montażowej oczekiwania zbliżone do notowanych przed miesiącem, a w przypadku sytuacji finansowej - lepsze.

Utrzymują się pozytywne, podobne jak przed miesiącem, prognozy portfela zamówień. Przedsiębiorstwa spodziewają się wolniejszego niż oczekiwano w kwietniu tempa spadku cen robót i nie przewidują zmian zatrudnienia.

Głównymi barierami w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej, zdaniem przedsiębiorców, postrzegane są koszty zatrudnienia i konkurencja na rynku. Nieco częściej niż przed rokiem przedsiębiorcy wymieniają wśród utrudnień w prowadzeniu działalności niedobór wykwalifikowanych pracowników.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GUS: spadek produkcji we wszystkich działach budownictwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!