XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

GUS o produkcji przemysłowej i budowlanej w kwietniu

GUS o produkcji przemysłowej i budowlanej w kwietniu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Produkcja przemysłowa spadła w kwietniu 2011 r. o 9,4% wobec poprzedniego miesiąca, ale w ujęciu rocznym wzrosła o 6,6% wobec wzrostu o 8,0% w marcu. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w tym okresie o 9,7% m/m i o 15,6% w ujęciu rocznym.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) wzrosły w kwietniu 2011 r. wobec poprzedniego miesiąca o 0,8%, a w ujęciu rocznym wzrosły o 8,9%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie. W marcu wzrosły o 9,5% r/r (po korekcie).

Ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 0,1% w ujęciu miesięcznym, a w ujęciu rocznym wzrosły o 0,6%. W marcu ujęciu rocznym wzrosły o 0,6%.
"[W ujęciu miesięcznym] zanotowano wzrost cen w górnictwie i wydobywaniu o 4,4%, w tym w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 8,4%, a w górnictwie rud metali – o 0,4%. Wzrosły również ceny w przetwórstwie przemysłowym o 0,7%, w tym najbardziej produkcji metali – o 3,7%. Podniesiono również ceny produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 3,3%)" - głosi komunikat.

W kwietniu 2011 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 8,9% wyższe niż przed rokiem (wobec spadku o 0,4% w ub. roku). Najbardziej podniesiono ceny w górnictwie i wydobywaniu (o 23,0%). Wzrosły również ceny w sekcjach: przetwórstwo przemysłowe (o 8,7%, wobec spadku o 1,9% w ub. roku), dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 4,8%) oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 3,7%), podał też GUS.

Wskaźnik ogólnego klimatu w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w maju na poziomie 4 pkt. tj. na tym samym poziomie, co miesiąc wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Zarówno w maju jak i w kwietniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym oceniany jest pozytywnie (plus 4). Poprawę koniunktury sygnalizuje podobnie jak przed miesiącem 20% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 16%. Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

„Korzystne są oceny zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji. Przedsiębiorcy sygnalizują szybszy wzrost krajowego niż zagranicznego portfela zamówień. Stan zapasów wyrobów gotowych zbliżony jest do odpowiedniego"- podał GUS.

Poziom należności zgłaszany przez respondentów zwiększa się wolniej niż przed miesiącem. Utrzymują się jednak trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Przewidywania w tym zakresie są korzystne, zbliżone do prognoz formułowanych przed miesiącem.
„Dyrektorzy przewidują nieznaczne redukcje zatrudnienia, nieco mniejsze niż zakładano w ubiegłym miesiącu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć wolniej niż przewidywano w kwietniu" - podano także.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie ukształtował się w maju 2011 roku na poziomie plus 3, czyli poprawił się o 2 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS).

W maju bieżącego roku ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie plus 3 (w kwietniu plus 1). Poprawę koniunktury sygnalizuje 21% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 18% (w kwietniu odpowiednio 21% i 20%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Aktualny portfel zamówień oceniany jest pozytywnie i lepiej niż przed miesiącem, natomiast bieżąca produkcja budowlano-montażowa jest nieznacznie ograniczana (w mniejszym stopniu niż w kwietniu), odpowiednie przewidywania są korzystne. Bieżąca sytuacja finansowa jest oceniana mniej pesymistycznie niż przed miesiącem, przy utrzymujących się korzystnych prognozach w tym zakresie" - głosi komunikat.

Spośród badanych przedsiębiorstw 21% planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 23%). Dyrektorzy przedsiębiorstw, które będą prowadziły prace budowlano-montażowe za granicą, spodziewają się wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na tych rynkach.

GUS poinformował też, że utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. "Planowany jest nieco wolniejszy niż prognozowano przed miesiącem wzrost zatrudnienia oraz cen robót budowlano-montażowych" – zaznacza urząd.

W maju 15% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 75% jako wystarczające, a 10% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 17%, 71%, 12%). Przedsiębiorcy zgłaszają w maju wykorzystanie mocy produkcyjnych średnio na poziomie 74% (71% w analogicznym miesiącu ub. r.), podał także GUS.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GUS o produkcji przemysłowej i budowlanej w kwietniu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!