XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Grunty Poczty Polskiej mają trafić do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego

Grunty Poczty Polskiej mają trafić do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Poczta Polska znajdzie się wśród spółek, które będą mogły przekazywać swoje grunty do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego - poinformował we wtorek wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

"W najbliższym czasie przedstawimy projekt ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym. Będzie to swego rodzaju bank ziemi. I chcemy w tym banku gromadzić ziemię, którą będziemy wykorzystywali w programach rządowych. I między innymi również grunty, które są w Poczcie Polskiej" - powiedział Smoliński na konferencji ws. nowej strategii rozwoju Poczty Polskiej na lata 2017-2021.

Jak zastrzegł, grunty Poczty Polskiej będą przekazywane do Funduszu po wartości rynkowej.

"Chodzi o to, żeby po stronie Poczty nie zaszła jakakolwiek starta bilansowa, i żeby nie było działania na szkodę tej spółki. Te grunty mogą wychodzić tylko i wyłącznie w wartości rynkowej. Będą wykorzystywane do programów rządowych, w głównej mierze do programu mieszkaniowego" - powiedział wiceminister.

Dodał, że grunty te mogą być także przeznaczane pod budowę powierzchni potrzebnych dla administracji państwowej.

Smoliński poinformował, że w ub.r. wstrzymano sprzedaż nieruchomości Poczty Polskiej. "W ostatnich latach zmierzała ona (sprzedaż nieruchomości - PAP) do zasypywania dziury budżetowej i nie było to związane z racjonalnym gospodarowaniem tymi nieruchomościami" - ocenił.

Projekt ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym i przekazywaniu nieruchomości Skarbu Państwa na cele mieszkaniowe trafił do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych w grudniu ub.r. Jak wynika z informacji zawartych na stronach Rządowego Centrum Legislacji, konsultacje społeczne projektu zakończyły się w lutym br., obecnie jest on opiniowany.

Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM) rząd przyjął pod koniec września br. Zakłada ona zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej. Jedną ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego jest program Mieszkanie plus, zgodnie z którym powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności.

Prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem m.in. Narodowego Operatora Mieszkaniowego. Obecnie pilotażowo tę funkcję pełni BGK Nieruchomości, wykorzystujący swoje struktury (spółka BGK Nieruchomości, Fundusz Inwestycyjny Zamknięty).

Celem rządu jest, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań, wobec średniej 363 mieszkań obecnie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grunty Poczty Polskiej mają trafić do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!