Grunt to inwestycja: ziemia lepsza od banku

Grunt to inwestycja: ziemia lepsza od banku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ceny działek budowlanych będą rosły. Po pierwsze dlatego, że pieniądze ulokowane w ziemi prawdopodobnie przynosić będą większy zysk niż lokaty. Po drugie: coraz trudniej o atrakcyjne tereny. A po trzecie: nadchodzą zmiany w regulacyjnym otoczeniu rynku nieruchomości, szeroko otwierające go dla nabywców i inwestorów z całej Unii Europejskiej.

Oto 1 maja 2016 roku, po dwunastoletnim okresie przejściowym, zniesione zostaną dla obywateli Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej wszelkie obowiązujące jeszcze przepisy ograniczające ich prawo do nabywania w Polsce nieruchomości. W ten sposób, z wszelkimi tego faktu konsekwencjami, dobiegnie końca proces dostosowywania polskiego rynku nieruchomości do wymagań unijnych.

Rzecz cała dotyczy zarówno gruntów rolnych, leśnych jak i działek przeznaczonych pod przedsięwzięcia gospodarcze i budownictwo mieszkaniowe. Przy czym z danych MSW wynika, że w zeszłym roku cudzoziemcy i Polacy posiadający obce obywatelstwo zainteresowani byli przede wszystkim tymi ostatnimi. Co oznacza, że mimo tego, iż eksperci nie przewidują w bliższej przyszłości większych wahań cen na rynku nieruchomości, na dłuższą metę ich prognozy mogą nie dotyczyć właśnie działek budowlanych i takich, którym taki status można nadać. Łatwo wszak przewidzieć, że zwiększanie się popytu na ziemię, i tę rolniczą i nierolniczą, wywierać będzie presję na jej cenę. Ta rolnicza już podrożała w ciągu roku o ponad 8 proc. Wcześniej czy później, w Polsce trzeba będzie za nią płacić tyle, ile w rozwiniętych krajach Unii. Czyli co najmniej dwa razy więcej niż dziś.

Ziemia staje się zatem coraz bardziej interesującą opcją inwestycyjną. Jest odporna na perturbacje wstrząsające rynkami finansowymi i atrakcyjniejsza niż lokata bankowa. Ostatnie notowania Indeksu Realnego Oszczędzania BGŻOptima pokazują, że oczekiwane, realne zyski z lokat spadły poniżej poziomu 0,5 proc. Oprocentowanie depozytów nadal bowiem pozostaje na niskim poziomie, a prognozy zapowiadają wzrost inflacji w przyszłym roku. Średnia pięciu najlepszych ofert dostępnych na rynku wynosi dziś tylko 3,3 proc. To mniej o 0,1 proc. niż wczesnym latem i prawie o połowę mniej niż w roku 2012.

Co raz więcej inwestorów wybiera więc ziemię jako lokatę kapitału. Potwierdzają to między innymi raporty agencji Colliers International, która powołując się na informacje uzyskane od deweloperów i z funduszy inwestycyjnych prognozuje, że wartość tegorocznych transakcji dotyczących inwestycji w nieruchomości będzie większa niż w zeszłym roku. Co ma związek także z tym, że inwestorzy otrzymują coraz ciekawszą ofertę.

– Od tego roku wprowadziliśmy do naszej oferty produkt, który polega na inwestowaniu w działki budowlane – informuje Tomasz Godziek, dyrektor marketingu katowickiej spółki GC Investment. – Tereny inwestycyjne są częścią zabudowy jednorodzinnej o nazwie „Sarnie Pole”, zlokalizowanej w sąsiedztwie Gliwic. Po 5 latach oferujemy odkup gruntu od właściciela z gwarantowanym zyskiem 8 proc. w skali roku. Notujemy duże zainteresowanie tym produktem.

Dla deweloperów i indywidualnych nabywców coraz ciekawsze stają się obszary podmiejskie i pozamiejskie. Z jednej strony są stosunkowo mało zurbanizowane, co rodzi oczywiste plusy, z drugiej - poprawia się jakość, gęstość i różnorodność towarzyszącej im infrastruktury technicznej i cywilizacyjnej. Tam, gdzie gminy leżące w sąsiedztwie dużych aglomeracji dobrze spożytkowały unijne pieniądze, zauważalnie zwiększa się popyt na domy, mieszkania oraz działki budowlane i inwestycyjne.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego, wynika, że najbardziej poszukiwane są te, które znajdują się nie dalej niż 60 minut jazdy samochodem od centrum aglomeracji, a ich powierzchnia nie przekracza 1250 m kw. Choć tak naprawdę, ta akurat informacja zainteresuje głównie kogoś, kto istotnie chce postawić dom, w którym zamieszka. Uwagę inwestorów, liczących na stosunkowo szybkie i znaczące zwiększenie wartości nabytej ziemi, zaprzątać powinny raczej grunty rolne, które można przekształcić w działki budowlane. Wszak nieprzypadkowo i tylko pozornie paradoksalnie, najszybciej, co wykazuje opublikowana latem analiza przeprowadzona przez Lion's Bank, rosną ceny ziemi rolnej najmniej zdatnej do uprawy. Odrolnienie, uzbrojenie i podzielenie na mniejsze parcele może doprowadzić nawet do zwielokrotnienia ceny takiego gruntu.

Dobrze też wiedzieć, że działka kupiona w miejscu, w którym osiedle mieszkaniowe ma dopiero powstać, zyska na wartości co najmniej kilka procent, w chwili gdy powstanie tam pierwszy dom.

– Dostrzegamy barierę psychologiczną, która odstrasza ludzi od gruntów „w polu” – mówi Tomasz Godziek. – Dlatego lepiej sprzedają się gotowe mieszkania, domy oraz działki budowlane w sąsiedztwie terenów z infrastruktur.

Wartość nieruchomości rzeczywiście rośnie, gdy obok niej stanie się coś, co uczyni ją atrakcyjniejszą. Na przykład gmina postawi szkołę. Albo poprowadzi sieć gazową. Lub zbuduje kanalizację. Cena działki budowlanej może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent, gdy w pobliżu pociągnięta zostanie nowa, dobrze wpisująca się w infrastrukturę komunikacyjną, lokalna droga albo trasa szybkiego ruchu. Oczywiście pod warunkiem, że będzie to sąsiedztwo niekrępujące, czyli takie, które przynosi funkcjonalną korzyść a nie krajobrazową katastrofę...



×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grunt to inwestycja: ziemia lepsza od banku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!