Gospodarka i budownictwo po 8 miesiącach 2014 r.

Gospodarka i budownictwo po 8 miesiącach 2014 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W pierwszym półroczu 2014 r. gospodarka uzyskała wzrost PKB 3,3% (rok temu niewiele ponad 1%). Wzrosły nakłady inwestycyjne o 8,4% podczas gdy w ubiegłym roku inwestycje spadały. Wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw były nieco lepsze od notowanych w pierwszym półroczu 2013 r., chociaż bardzo zróżnicowane w działach gospodarki.

W pierwszym półroczu 2014 r. 1) gospodarka uzyskała wzrost PKB 3,3% (rok temu niewiele ponad 1%). Wzrosły nakłady inwestycyjne o 8,4% podczas gdy w ubiegłym roku inwestycje spadały. Wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw były nieco lepsze od notowanych w pierwszym półroczu 2013 r., chociaż bardzo zróżnicowane w działach gospodarki. Udział przedsiębiorstw deficytowych utrzymuje się na wysokim poziomie, ponad 1/4 zbadanych przedsiębiorstw przynosi straty. Inflacja jest coraz niższa, od 2 miesięcy mamy nawet deflację.

Niepokojąca jest sytuacja w budownictwie. Po 2-letnim (w latach 2012-2013) głębokim regresie pierwsze półrocze 2014 r. wskazywało, że następuje odbudowa rynku budowlanego (wzrost produkcji budowlanej wynosił 9,8%), ale wyniki od czerwca do sierpnia były coraz słabsze. Produkcja przedsiębiorstw budowlanych zatrudniających > 9 osób (czyli tych, które decydują o rynku i o skali produkcji) wzrastała w lipcu tylko o 1,1% a w sierpniu odnotowano spadek o 3,6%. Po 8 miesiącach wskaźnik wzrostu produkcji budowlanej zmniejszył się do 5,2%. Produkcja przedsiębiorstw budowlanych jest niższa o 15% od osiągniętej w okresie 8 miesięcy 2012 r. i dystans ten nie zmniejsza się.

Słabe wyniki osiąga budownictwo mieszkaniowe. Po ośmiu miesiącach 2014 r. oddano do użytku o 2,9% mniej mieszkań niż rok temu, ale więcej wydano zezwoleń na budowę mieszkań i więcej mieszkań rozpoczęto, co stwarza szanse na wzrost liczby mieszkań przekazywanych użytkownikom w najbliższych miesiącach. Więcej budują developerzy, ale budownictwo indywidulne jest z miesiąca na miesiąc coraz niższe.

Duże i zmniejszające się bardzo powoli zaległości mają miejsce w budownictwie drogowym. Zgodnie z "Programem budowy autostrad i dróg szybkiego ruchu...." (z późniejszymi zmianami wprowadzanymi do programu) łączna sieć liczyć będzie około 7200 km, w tym około 2000 km autostrad. Wg danych z 15 września 2014 r. oddano do eksploatacji 1520,65 km autostrad i 1428,3 km tras szybkiego ruchu (łącznie 2948,95 km), jest to około 41% docelowej sieci autostrad i dróg ekspresowych. Warto przypomnieć, że w analizach unijnych wskazywano, że w 2012 r. w Polsce było zaledwie 27,8 km dróg szybkiego ruchu na 1 mln mieszkańców, podczas gdy w całej Unii ten wskaźnik wynosił średnio 141,5 km.

Bardzo powoli poprawia się krajowy rynek pracy; w okresie 8 miesięcy 2014 r. notowano wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zaledwie o 0,5%, a stopa bezrobocia rejestrowanego zmniejszyła się do 11,7% w sierpniu (w lipcu wynosiła 11,8%). Budownictwo - liczący się "pracodawca" w gospodarce - nie zwiększa zatrudnienia, w okresie ośmiu miesięcy 2014 r. w przedsiębiorstwach budowlanych zatrudniających > 9 osób zmniejszono stan zatrudnienia o 8% w porównaniu rokiem ubiegłym.

W budownictwie rosną płace szybciej niż w innych działach gospodarki. W sierpniu 2014 r. płace wzrosły w sektorze przedsiębiorstw o 3,5%, w budownictwie o 4,7%. Ze względu na deflację płace realne w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 3,7%, a w budownictwie ponad 4%.

Problemem utrudniającym działalność budownictwa jest sytuacja finansowa przedsiębiorstw, która nie jest jeszcze stabilna. Wprawdzie zahamowano rosnące poprzednio "lawinowo" upadłości firm budowlanych, ale branża budowlana jest uznawana za ryzykowną i ma problemy z pozyskiwaniem finansowania. W I półroczu 2014 r. w 1390 (objętych doraźną sprawozdawczością) przedsiębiorstwach zatrudniających > 49 osób zyski były wyższe od strat, ale w przedsiębiorstwach inżynierii lądowej i wodnej nadal straty przewyższają zyski. Wskaźnik rentowności obrotu netto wynosił w półroczu 0,7% średnio dla sektora. Przedsiębiorstwa budownictwa kubaturowego i specjalistyczne osiągają zyski, najwolniej wychodzą z kłopotów jednostki realizujące projekty infrastrukturalne (wskaźnik rentowności jest ujemny wynosi - 1,5%).

Niepokojąco wzrasta liczba przedsiębiorstw budowlanych nierentownych. W końcu roku 2013 1/4 badanych firm budowlanych pracowała ze stratą a w pierwszym półroczu 2014 r. było ich prawie 40%.

Podstawowym problemem obecnie jest "wyjście" z głębokiego regresu budownictwa jaki miał miejsce w ostatnich 2 latach. Przewidywania co do rychłego końca kryzysu w budownictwie są ostrożne. Budownictwo jest powiązane (m.in. poprzez inwestycje) z sytuacją makroekonomiczną, która nie jest stabilna, a wśród uwarunkowań wewnętrznych budownictwa wiele jest czynników negatywnych.

Pierwszym sygnałem kondycji ruchu budowlanego są zezwolenia na budowę. W ostatnich trzech latach utrzymywała się tendencja spadkowa zezwoleń na budowę. Korzystną informacją jest wzrost zezwoleń na budowę w pierwszym półroczu 2014 (na razie niewielki o około 1,5%). W okresie dobrej koniunktury wzrastają ceny produkcji budowlanej. W budownictwie ceny są stabilne lub wykazują spadek.

Bieżące oceny przedsiębiorców i prognozy portfela zamówień oraz sytuacji finansowej są niekorzystne, gorsze od zgłaszanych w poprzednich miesiącach. Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Do końca roku pozostały 4 miesiące. Byłoby korzystne gdyby budownictwo "wróciło" do poziomu 2012 roku, kiedy zaczynał się kryzys.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gospodarka i budownictwo po 8 miesiącach 2014 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!