Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gorsze nastroje na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie

Autor: www.propertynews.pl
12-08-2013 18:43
Gorsze nastroje na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie
Fot. Fotolia

Jedynie Niemcy i Belgia są krajami, w których odnotowano pozytywne nastroje - zarówno u najemców, jak i inwestorów - na rynku nieruchomości komercyjnych - wynika z opublikowanego badania Global Commercial Property Survey.

W drugim kwartale 2013 r. polscy eksperci wykazują się zdecydowanie mniejszym optymizmem niż sugerowały to wcześniejsze badania, co ma związek z oczekiwaniami niskich cen najmu i wartości kapitału.
Analiza przeprowadzona przez RICS wskazuje rozbieżność pomiędzy Europą a innymi gospodarkami. Podczas gdy sytuacja w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ulega poprawie, a nastroje w Azji pozostają optymistyczne, atmosfera w Europie, w sektorze nieruchomości odzwierciedla trwającą recesję. Prognozy w większości są pesymistyczne. Jedynie największa gospodarka Europy, Niemcy wciąż pozostaje liderem pod względem perspektyw wzrostu w branży nieruchomości. Rynek ten jest ciągle atrakcyjny dla inwestorów, a wskaźnik nastrojów inwestycyjnych RICS (Investment sentiment Index) wzrósł z 18 do 22.

Polska na tle innych europejskich krajów prezentuje umiarkowanie niski optymizm dotyczący kondycji swojego rynku. Choć w krajach takich jak Hiszpania, Grecja czy właśnie Polska, zainteresowanie inwestorów nieruchomościami komercyjnymi ciągle rośnie, nie ma to jeszcze bezpośredniego odzwierciedlenia w oczekiwanych wartościach kapitału, jak ma to miejsce w Belgii, Austrii, Szwajcarii i Irlandii.

- W Polsce zainteresowanie inwestorów koncentrowało się głównie w sektorze najlepszych nieruchomości komercyjnych i było większe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Popyt na powierzchnię biurową jest umiarkowany i zgłaszany głównie przez najemców z sektora bankowości, który po ostatnich fuzjach i przejęciach analizuje długookresowe opcje najmu. Istniejąca konkurencja oraz konsolidacje na rynku najmu powodują zaostrzoną walkę pomiędzy właścicielami istniejącego i planowanego zasobu. Strategiczni najemcy mogą liczyć na szczególnie atrakcyjne stawki czynszu, co przedkłada się na zwiększenie presji na spadek czynszu także i dla mniejszych najemców. Apetyt na inwestycje w sektorze nieruchomości komercyjnych poprawia się szczególnie na aktywa o ugruntowanej stabilnej pozycji. Nutę pozytywnego sentymentu można odnaleźć w odpowiedziach ankietowanych, powiedział Łukasz Maciak MRICS - Chartered Valuation Surveyor, Capital Markets Director, DTZ Polska.

We Francji i Holandii widoczny jest spadek popytu zarówno wśród najemców, jak i podmiotów zainteresowanych inwestycjami. Ponieważ ilość wolnej powierzchni rośnie w tym kwartale, eksperci oczekują jeszcze większego obniżenia stawek czynszu i wartości kapitału w najbliższych miesiącach.

Więcej o wynikach badania w serwisie: www.propertynews.plSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP