Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górażdże mają warunkową zgodę UOKiK na akwizycję

Autor: WNP.PL (TE)
16-10-2015 08:40
Górażdże mają warunkową zgodę UOKiK na akwizycję

Właścicielem Grupy Górażdże jest HeidelbergCement.

Fot. Górażdże Beton

Górażdże Cement mogą przejąć kontrolę nad Duda Kruszywa oraz Duda Beton pod warunkiem wyłączenia z transakcji węzła betoniarskiego w Olszowej (woj. opolskie) - postanowił UOKiK. Dzięki temu transakcja ma nie doprowadzić do ograniczenia konkurencji.

Górażdże wniosek do UOKiK złożyły na początku lutego 2015 r. Duda Kruszywa oraz Duda Beton są kontrolowane przez spółkę JD z Opola - producenta kruszyw oraz betonu towarowego, specjalizującego się także w przewozach materiałów sypkich, kruszyw i betonu.
Transakcja ma polegać na nabyciu przez Górażdże Cement 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym przejmowanych spółek.

Jak podał UOKiK, wstępna analiza Urzędu wykazała, że w tej sprawie niezbędne jest przedłużenie postępowania i przeprowadzenie analizy rynku.

Badaniem objęto konkurentów uczestników transakcji, łącznie 112 podmiotów. Pytania Urzędu dotyczyły m.in. wielkości i wartości sprzedaży, odległości w jakiej sprzedają swoje produkty, a także opinii na temat planowanej koncentracji.

Przeprowadzone badanie wykazało, że w przypadku betonu towarowego rynkiem geograficznym jest obszar w promieniu 25 km od wytwórni. W takiej odległości działający na tym rynku przedsiębiorcy prowadzą większość sprzedaży.

W przypadku kruszyw naturalnych Urząd wziął pod uwagę wpływ transakcji na konkurencję zarówno uznając je za jeden rynek produktowy, jak i dokonując segmentacji na osobne rynki piasku oraz żwiru.

Urząd ustalił również, że zasięg sprzedaży piasku wynosi od 100 do 120 km, żwiru od 180 do 190 km, a kruszyw naturalnych łącznie od 130 do 140 km od kopalni.

- Postępowanie wykazało, że na lokalnym rynku sprzedaży betonu zlokalizowanym w obszarze do 25 km od węzła Duda Beton w Olszowej (woj. opolskie) dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji - stwierdził UOKiK.

- Obecnie uczestnicy koncentracji posiadają tam najwyższe udziały, które po koncentracji znacznie przekroczyłyby 40 proc., od których domniemywa się posiadanie pozycji dominującej - dodał.

Wobec zastrzeżeń Urzędu do transakcji Górażdże przedstawiły propozycję jej modyfikacji. Tak, aby nie doszło do naruszenia konkurencji.

- UOKiK przyjął tę propozycję i wydał warunkową zgodę na koncentrację. Zgodnie z wydaną decyzją z transakcji wyłączone muszą zostać wszelkie składniki majątkowe i niemajątkowe składające się na węzeł betoniarski Duda Beton w Olszowej - wyjaśnił Urząd.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP