Górażdże Cement: przed branżą dobry 2018 r.

Górażdże Cement: przed branżą dobry 2018 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jesteśmy spokojni o to, że dobra koniunktura utrzyma się w 2018 r. Spodziewamy się, że tegoroczne zużycie cementu przekroczy 18 mln ton, a może sięgnąć nawet 18,5 mln ton - ocenił w rozmowie z portalem WNP.PL Ernest Jelito, prezes Górażdże Cement.

Jak podkreślił prezes, w budownictwie wreszcie nadszedł oczekiwany okres koniunktury, którą napędzają inwestycje w budownictwie mieszkaniowym, kubaturowym, a przede wszystkim infrastrukturalnym.

W tym roku dodatkowym czynnikiem wspierającym budownictwo są zaplanowane jesienią wybory samorządowe, co przekłada się ożywienie inwestycyjne na szczeblu gmin, powiatów i województw.

Dlatego, jak wskazał Ernest Jelito, można być spokojnym o tegoroczną koniunkturę, a w 2019 r. z pewnością będzie ona nadal trwać w kolejnictwie i drogownictwie.

Jednocześnie prezes przyznał, że na rynku jest widoczny wzrost liczby firm budowlanych, które mają problemy z wypłacalnością.

Jelito wyraził jednak nadzieję, że z minionej perspektywy unijnego budżetu wykonawcy wyciągnęli odpowiednie wnioski i nie dojdzie do tak dużej lawiny upadłości jak wówczas.

Szef Górażdże Cement pozytywnie ocenił również to, że Ministerstwo Infrastruktury stara się bardziej rozłożyć w czasie wydatki na inwestycje kolejowe i drogowe. Uniknięcie ekstremalnej kumulacji prac powinno nieco uspokoić sytuację na rynku.

Przemysł cementowy w Polsce tworzy 14 zakładów, należących do dziewięciu producentów: Cementownia Kraków-Nowa Huta, Cementownia Odra, Cementownia Warta, Cemex Polska, Dyckerhoff Polska, Górażdże Cement, Górka Cement, Grupa Ożarów i Lafarge Cement.

Zakłady zlokalizowane są na terenie ośmiu województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Sektor bezpośrednio zatrudnia ponad 4 tys. osób, a pośrednio tworzy ok. 25 tys. miejsc pracy.

Branża podkreśla, że dzięki wartym 10 mld zł inwestycjom w ciągu ostatnich 20 lat przemysł cementowy w Polsce stał się najnowocześniejszym w Europie. Jego zdolności produkcyjne sięgają 22-24 mln ton cementu i obecnie są wykorzystywane w ok. 75 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Górażdże Cement: przed branżą dobry 2018 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!