XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gminy mają problemy z tymi, którzy nie chcą kanalizacji

Gminy mają problemy z tymi, którzy nie chcą kanalizacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dbając o ekologiczne normy i w strachu przed unijnymi karami samorządy próbują różnych sposobów, by zwiększyć liczbę nieruchomości podpiętych do kanalizacji.

Umowy z UE zobowiązują nas, by do 2015 roku wszystkie obszary aglomeracyjne były skanalizowane. Samorządy na potęgę sięgały i sięgają wiec po unijne pieniądze na modernizacje, rozbudowę i budowę całkiem nowych sieci kanalizacyjnych. Sama sieć jednak nie wystarczy, by osiągnąć ustalone efekty ekologiczne, do kanalizacji muszą podłączyć się mieszkańcy.

Zgodnie z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele mają obowiązek podłączenia posesji do kanalizacji sanitarnej. Art. 10 ustawy nakłada karę grzywny za niedopełnienie m.in. obowiązku podłączenia się do kanalizacji, o ile nieruchomość nie jest wyposażona w poprawnie działającą oczyszczalnię ścieków.

Obowiązek obowiązkiem jest...

Dopłaty, pożyczki, rozłożenie płatności na raty, a nawet aplikacje na smartfony - gminy imają się różnych rozwiązań, by zwiększyć liczbę nieruchomości podpiętych do kanalizacji.

- Są takie dzielnice gdzie ewidentnie szamb jest znacznie więcej niż w innych rejonach miasta. Tam gdzie budują się nowe domy, mieszkańcy raczej szybko do kanalizacji się podłączają, oczywiście jeśli jest taka możliwość. Znacznie trudniej przekonać mieszkańców starych domów, którzy od lat korzystają z szamb - mówi Arkadiusz Szczygieł z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi.

Główną przyczyną nie podłączenia się do sieci jest brak pieniędzy na sfinansowanie budowy przyłącza. Dotyczy to starszych osób zamieszkujących posesje w nie najlepszym stanie technicznym, posiadających niskie emerytury lub renty.

To z myślą głównie o takich osobach prowadzony jest w Łodzi program "Nie zwlekaj, podłącz się". Program zakłada rozłożenie płatności na 36 rat. Do tego można się starać o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wysokość miesięcznych rat - przy ich maksymalnej liczbie - waha się od ok. 94 zł (w przypadku maksymalnego poziomu dotacji NFOŚiGW) do ok. 253 zł (bez dotacji).

Jak łatwo policzyć to w sumie i tak kilka tysięcy złotych. Koszt wykonania przyłącza zależny jest bowiem od jego długości, ilości studni, głębokości posadowienia, konieczności fizycznej likwidacji zbiornika bezodpływowego itp., czyli od indywidualnych rozwiązań technicznych.


Czytaj więcej na Portalusamorzadowym.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gminy mają problemy z tymi, którzy nie chcą kanalizacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!