PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gminom musi opłacać się planowanie przestrzenne

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
30-03-2010 17:46

Brak planów zagospodarowania przestrzennego, jako podstawy rozwoju inwestycji oraz planu miejscowego, który zastępowany jest decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, są powodami chaosu urbanistycznego i dewastacji „na kilka pokoleń” otoczenia. Co istotne też, brak planowania powoduje dodatkowe koszty budowy mieszkań i jest przyczyną spekulacji na rynku nieruchomości.

Takie wnioski płyną z dyskusji, zorganizowanej pod auspicjami PKPP Lewiatan.
- Od dwóch lat rząd i parlament nie mogą stworzyć ostatecznej wersji nowej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – powiedział Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców - Producentów Materiałów dla Budownictwa. - Choć w projekcie ustawy znajduje się wiele dobrych propozycji, lecz nie ma zarazem rozwiązań, które umożliwiłyby likwidację lub istotnie zmniejszyły podstawowe problemy gospodarki przestrzennej.

Formalnie, w dalszym ciągu obowiązują przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2003 roku. Jednak od 1 stycznia 2004 r. straciła ona moc wobec obowiązku ustalania planów miejscowych, uchwalonych przed 1 stycznia 1995 r. oraz utrzymała zasadę fakultatywności planowania. Jak stwierdziła też NIK w swoim badaniu, to dlatego gminy nie „wykazują zaangażowania” w planowaniu przestrzennym. Dowodem jest niewystarczający wzrost powierzchni objętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, a ich brak - utrudnia rozpoczęcie inwestycji.

Dlaczego gminy wolą taką „nieokreśloną” sytuację, w której ustawa nie wymaga opracowywania planów zagospodarowania przestrzennego? - Jednym z powodów może być to - mówił Adam Kowalewski, przewodniczący Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej - że stan ten nie powoduje konfliktu radnych z wyborcami.

- Zasadniczą przyczyną niechęci gmin do uchwalania planów miejscowych jest jednak brak środków na sfinansowanie skutków uchwalania planów. - dowodził Kowalewski.

Projekt ustawy o planowaniu nie wskazuje bowiem nowych źródeł finansowania infrastruktury społecznej, tj. szkół, przedszkoli terenów sportowych, itp. oraz technicznej (dróg, kanalizacji i wodociągów).

- Obserwujemy niechęć gmin do lokowania na ich terenach nowych osiedli mieszkaniowych - potwierdził Marek Poddany, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich – Radni obawiają się, że nowi mieszkańcy będą domagali się stworzenia normalnych warunków do życia, czyli odpowiedniej infrastruktury i komunikacji publicznej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


47 144 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP