Gliwice zmodernizowały Rynek

Gliwice zmodernizowały Rynek
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kosztem ok. 12,6 mln zł Gliwice zmodernizowały część starówki. Nowa jest nawierzchnia Rynku oraz jezdnia i chodniki fragmentu prowadzącej do niego ulicy Zwycięstwa. Na placu stanie też studnia, która była jego częścią w XVIII w.

W środę odnowiony Rynek, wraz z drogą, zostanie oddany mieszkańcom do użytku.

Jak powiedział PAP rzecznik gliwickiego magistratu Marek Jarzębowski, w mieście mającym dobrą sytuację gospodarczą, przyszedł czas na inwestowanie w jego urodę. "Teraz możemy się zająć remontowaniem i eksponowaniem tego, co jest tu najpiękniejsze, czyli Rynkiem i starówką ponad 750-letniego grodu, jakim są Gliwice" - powiedział PAP.

Remont Rynku trwał 5 miesięcy. Nawierzchnię z płyty z lat 70. ubiegłego wieku wymieniono na kostkę i prostokątne płyty granitowe, które mają wyznaczać ciągi komunikacyjne. Zamontowano też nowe latarnie, wyglądem nawiązujące do gazowych lamp, które stały tam w XIX w., a także ławki i stojaki na rowery. Posadzono nowe drzewa oraz wyremontowano fontannę.

Stojący na Rynku ratusz będzie iluminowany kilkunastoma lampami, umieszczonymi w różnych miejscach placu. Podświetlona zostanie również wieża ratusza, a także arkady i fontanna.

Nową atrakcją ma być wyeksponowana na placu XVIII-wieczna studnia, która została wydobyta spod płyty Rynku podczas badań archeologicznych. Studnia zostanie podświetlona od wewnątrz i przykryta zbrojonym szkłem.

W ramach modernizacji Rynku wymieniono też wszystkie sieci miejskie oraz wykonano izolację przeciwwilgociową fundamentów ratusza.

Plac zostanie odmieniony również dzięki zmianie lokalizacji letnich kawiarni, które będą skupione w jednym miejscu i nie będą mogły przekraczać wytyczonej granicy. Zamiast parasoli na Rynku, latem staną duże markizy, wyglądem spójne z kolorami odremontowanych już kamienic. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, czy kawiarnia pod szklaną kopułą, tzw. igloo, która zajmowała sporą część placu przed jego remontem, będzie dalej jego częścią.

W ramach modernizacji Rynku wymieniono też nawierzchnię jezdni i chodniki części ulicy Zwycięstwa - od Dolnych Wałów do Rynku. Wcześniej, we wrześniu wyremontowano też ulicę Wieczorka i sąsiadujące z nią skwery. Jak podkreślił Jarzębowski, to tylko część zaplanowanych prac. W ciągu 5 lat zostanie odświeżona cała gliwicka starówka i jej okolice.

Remont Rynku rozpoczął się w lipcu, kiedy główny plac w mieście cieszy się największym zainteresowaniem. Restauratorzy prowadzący tam letnie kawiarnie protestowali przeciwko zabraniu im tego miejsca w najlepszym dla nich czasie. Rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, Jadwiga Jagiełło-Stiborska wyjaśniła, iż termin oznacza najlepszy okres do prowadzenia prac budowlanych. "Trudno jest je realizować jesienią czy zimą, kiedy temperatura nie sprzyja realizacji tego typu zadań" - dodała rzeczniczka.

Gliwicki rynek powstał w momencie lokacji miasta w połowie XIII wieku. Do dziś został zachowany jego średniowieczny kształt architektoniczny i układ pobliskich uliczek starówki. Z powodu wielu pożarów nie zachował się jednak żaden ówczesny budynek mieszkalny. Najstarsze murowane fragmenty ratusza pochodzą z XIV lub XV wieku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gliwice zmodernizowały Rynek

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!