PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przyspieszy przygotowanie projektów inwestycyjnych

Autor: wnp.pl (Tomasz Cukiernik)
15-12-2008 14:06

Zdaniem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego utworzenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinno znacznie ułatwić oraz przyspieszyć proces przygotowania wszelkich projektów inwestycyjnych, w tym także projektów finansowanych ze środków unijnych.

Z informacji Ministerstwa Środowiska wynika, że utworzenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska pozwoli na skrócenie długości trwania procedur związanych z ocenami oddziaływania na środowisko w procesie inwestycyjnym. Na przykład czas potrzebny na wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia będzie skrócony ze 180 do 60 dni, a decyzji o pozwoleniu na budowę lub zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej z 210 do 135 dni.
Zdaniem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego cel ten zostanie osiągnięty dzięki ujednoliceniu oraz przyspieszeniu procedur związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych oraz podniesieniem jakości wydawanych decyzji administracyjnych.

W miejsce rozproszonych dotychczas organów odpowiedzialnych za przeprowadzanie procedur ocen oddziaływania na środowisko (Ministerstwo Ochrony Środowiska, urzędy wojewódzkie, parki krajobrazowe, urzędnicy samorządowi) powstanie wyspecjalizowana struktura administracji rządowej obsługująca całość procedur związanych z oceną oddziaływania na środowisko.

Wprowadzona zmiana organizacyjna pozwoli na stworzenie wyspecjalizowanego organu zajmującego się przede wszystkim wydawaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, czyli tzw. decyzji środowiskowych, a także zarządzaniem obszarami Natura 2000. Przejmą też decyzje środowiskowe dotyczące dróg ekspresowych i autostrad, będące dotąd w kompetencji wojewodów, dla których były jednym z wielu wykonywanych zadań.

Dzięki współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz PKP PLK SA przyspieszeniu ulegnie przygotowanie największych liniowych inwestycji drogowych i kolejowych.

W Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zatrudnionych będzie 101 pracowników będących dotąd w dyspozycji Ministerstwa Środowiska. Ponadto w 16 Regionalnych Dyrekcjach Ochrony Środowiska zatrudnionych będzie łącznie 455 osób – dotychczasowych pracowników urzędów wojewódzkich oraz pracownicy parków krajobrazowych. Docelowo planuje się, że GDOŚ (wraz z dyrekcjami regionalnymi) zatrudniać będzie ok. 1000 osób.

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, dotychczasowe doświadczenia wskazują na liczne błędy popełniane przez organy administracyjne w wydawanych decyzjach dotyczących oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ). Błędy te były niejednokrotnie podstawą do licznych protestów, co prowadziło do przedłużenia procedur OOŚ. Ponadto błędy popełnione w toku procedury OOŚ prowadziły do utraty możliwości ubiegania się o dofinansowanie unijne.

Utworzenie jednego organu odpowiedzialnego za całość procedury powinno wyeliminować podobne błędy, przyczynić się do ujednolicenia interpretacji przepisów środowiskowych oraz w konsekwencji do poprawy procesu oceny oddziaływania na środowisko.

Zdaniem MRR, utworzenie centrum kompetencji w zakresie OOŚ, jakim będzie GDOŚ, powinno usprawnić także dialog z organizacjami ekologicznymi oraz zmniejszyć liczbę ewentualnych protestów na nieprawidłowe działanie organów administracyjnych.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 493 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP