Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

GDDKiA żąda od konsorcjum Polimeksu 250 mln zł za A4

Autor: wnp.pl (TE)
21-06-2015 16:36
GDDKiA żąda od konsorcjum Polimeksu 250 mln zł za A4
fot. Fotolia

GDDKiA złożyła przeciwko konsorcjum Polimeksu-Mostostalu i słowackiego Doprastavu pozew wzajemny ws. kontraktu na budowę 41-kilometrowego odcinka autostrady A4 Rzeszów - Jarosław. Kwota pozwu wynosi 249,47 mln zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.

- Przedmiotem pozwu wzajemnego jest roszczenie Skarbu Państwa GDDKiA o zapłatę kary umownej z tytułu odstąpienia GDDKiA od umowy wraz z odsetkami ustawowymi oraz kary umownej z tytułu przekroczenia czasu na ukończenie robót budowlanych wraz odsetkami - podał Polimex, dodając jednocześnie, że w całości kwestionuje zasadność roszczeń.
W połowie stycznia 2014 r. konsorcjum Polimeksu i Doprastavu, a także GDDKiA obustronnie wypowiedziały umowy na budowę odcinka autostrady A4 Rzeszów - Jarosław.

Konsorcjum jako powód podało brak udzielenia gwarancji zapłaty przez GDDKiA, a Dyrekcja - duże opóźnienie w realizacji prac. Jak podkreśliła GDDKiA, na dzień odstąpienia od umowy zaawansowanie rzeczowe wynosiło 69 proc., natomiast upływ czasu 105 proc.

Kontrakt na budowę odcinka A4 Rzeszów - Jarosław konsorcjum Polimeksu i Doprastavu podpisało 23 września 2010 r. Jego wartość wynosiła 1,8 mld zł netto, z czego na Polimex przypadało 51 proc. Pierwotny termin realizacji upływał w czerwcu 2012 r., a na mocy kolejnych aneksów został wydłużony do końca 2014 r.

Na początku lutego 2014 r. Polimex wraz z konsorcjantami złożył do GDDKiA roszczenie o wypłatę kar umownych o łącznej wysokości ponad 475 mln zł, które dotyczą kontraktów na budowę odcinków autostrad A1 i A4, a także drogi ekspresowej S69. W przypadku A4 roszczenie wynosi 219,59 mln zł, z czego na Polimex przypada 51 proc.

W połowie lutego zarząd Polimeksu został poinformowany przez bank Pekao, że ten - jako gwarant spółki - odmówił GDDKiA wypłaty gwarancji bankowej należytego wykonania kontraktu na budowę A4 Rzeszów - Jarosław w kwocie 55,99 mln zł.

W połowie września 2014 r. GDDKiA podpisała z konsorcjum Budimeksu i Strabaga kontrakt na kontynuację budowy A4 Rzeszów - Jarosław. Jej wartość to prawie 585 mln zł netto, a termin realizacji mija w połowie maja 2016 r.

W maju 2014 r. Polimex podpisał list intencyjny z GDDKiA ws. zawarcia porozumienia dotyczącego wzajemnych roszczeń związanych z kontraktami na odcinki A1, A4 oraz S69.

- Spory z GDDKiA znajdują się w sądach, ale naszą taktyką nie są wieloletnie procesy. Chcemy dojść do ugody i rozmowy w tej kwestii nadal trwają - mówiła pod koniec kwietnia 2015 r. portalowi wnp.pl Joanna Makowiecka-Gaca, p.o. prezesa Polimeksu.

- Z drugiej strony systematycznie rozliczamy zaległości finansowe wobec naszych dawnych podwykonawców na kontraktach drogowych - zapewniała.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP