GDDKiA: wykonawca ma poprawić nasypy na obwodnicy Warszawy

GDDKiA: wykonawca ma poprawić nasypy na obwodnicy Warszawy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wykonawca Południowej Obwodnicy Warszawy, firma Bilfinger Berger, ma naprawić jej nasypy - poinformowała GDDKiA. Ponadto Dyrekcja chce potrącić 12 mln zł z wynagrodzenia wykonawcy, domaga się też wydłużenia gwarancji. Firma uważa, że nasypy są wykonane jak należy.

Chodzi o drogę S2 na odcinku od węzła "Konotopa" do węzła "Lotnisko". Buduje ją konsorcjum, którego liderem jest Bilfinger Berger Budownictwo. Wartość kontraktu to 908 mln zł.

Jak poinformowała w piątek Dyrekcja, badania laboratoryjne potwierdziły, że wykonawca użył przy budowie nasypów nieprawidłowych materiałów - w tym gliny zamiast piasku. "GDDKiA poleciła wykonawcy bezzwłoczne usunięcie nieprawidłowych materiałów z nasypów tj. około 60 tys. m sześc. gruntów" - poinformowała Dyrekcja w piątkowym komunikacie. Jak wyliczyła GDDKiA, do wymiany jest łącznie 18 proc. z ponad 260 tys. m sześc. nasypów na odcinku.

GDDKiA zapowiedziała, że za użycie niewłaściwych materiałów potrąci wykonawcy z wynagrodzenia ponad 12 mln złotych. Zażądała również wydłużenia gwarancji na pełen zakres robót drogowych o 100 proc., czyli o dodatkowe 5 lat.

Jak powiedział w piątek PAP rzecznik Bilfinger Berger Mateusz Gdowski, firmie trudno komentować te informacje, ponieważ nie zostały one oficjalnie przekazane wykonawcy. "Chcielibyśmy odpowiedzieć zgodnie z warunkami kontraktu, na piśmie" - powiedział.

Przypomniał, że wykonawca dysponuje wynikami badań przeprowadzonymi przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy. Potwierdzają one, że nasypy Południowej Obwodnicy Warszawy zostały wykonane zgodnie z polską normą oraz z warunkami kontraktu z GDDKiA. W ramach tego badania dokonano 20 odwiertów, z których pobrano 164 próbki. Wszystkie próbki spełniły wymagania określone przez polską normę. Ponadto - jak poinformował wykonawca - 94 procent próbek spełniło także ostrzejsze kryteria GDDKiA. Rzecznik zaznaczył, że firma jest przekonana, że nasypy są wykonane jak należy.

Dodał, że GDDKiA nie prowadzi z wykonawcą konstruktywnych rozmów na ten temat, podczas których obie strony mogłyby znaleźć wspólne rozwiązanie. "To jak Generalna Dyrekcja się z nami komunikuje i to jak prowadzi tę inwestycję, to jest dopiero skandal" - powiedział Gdowski. Przytoczył przykład, że już kilka miesięcy temu wykonawca znalazł na trasie budowy nielegalne wysypisko śmieci - do tej pory Generalna Dyrekcja nie zdecydowała, co z nim zrobić. "13 miesięcy później niż powinniśmy dostaliśmy działki. Projekt budowlany zamiast latem, otrzymaliśmy późną jesienią. (...) Nie tak powinno się prowadzić budowę i realizację kontraktu" - powiedział rzecznik.

Odcinek o długości 11,1 km ma być gotowy w trzecim kwartale br., przy czym miał być przejezdny do końca maja br. Zdaniem wykonawcy, jest szansa na oddanie obwodnicy do końca 2012 r. pod warunkiem, "że wszyscy interesariusze zaangażują się w sprawną realizację tego przedsięwzięcia".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GDDKiA: wykonawca ma poprawić nasypy na obwodnicy Warszawy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!