GDDKiA: bezpośrednie roszczenia wobec Covec drogą odzyskania należności

GDDKiA: bezpośrednie roszczenia wobec Covec drogą odzyskania należności
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Występowanie przez podwykonawców, którzy nie byli zatwierdzeni przez GDDKiA z bezpośrednimi roszczeniami do chińskiego konsorcjum Covec, jest jedyną prawną drogą odzyskania należności - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken.

Przypomniała jednocześnie, że GDDKiA chce pomóc tym firmom.

We wtorek "GW" podała, że jeden z podwykonawców A2 zgłosił się do firmy windykacyjnej ze zleceniem ściągnięcia należności od chińskiego konsorcjum. Sprawa zakończyła się sukcesem - podwykonawca otrzymał zaległe pieniądze.

Zdaniem Nelken, to pozytywny sygnał dla podwykonawców, którym Covec zalega z wypłatą należności. "Jak widać takie procedury mogą zakończyć się sukcesem" - powiedziała. Zaznaczyła jednak, że nie ma wiedzy na temat tego, jakimi środkami finansowymi - z których mogłyby być wypłacone zaległe pieniądze dla podwykonawców - dysponuje Covec.

"Z zatwierdzonymi podwykonawcami nie ma problemów, bo zgodnie z kodeksem cywilnym inwestor - czyli Generalna Dyrekcja - ponosi solidarną z generalnym wykonawcą odpowiedzialność za wypłatę im wynagrodzenia i otrzymają oni pieniądze. Sytuacja nie dotyczy jednak podwykonawców niezatwierdzonych. Chcemy im jednak pomóc i zwróciliśmy się do nich z prośbą o przekazanie nam faktur wraz z dokumentacją potwierdzającą wykonanie zadań dla konsorcjum Covec. Do końca ubiegłego tygodnia wpłynęło do nas ok. 40 wniosków. Obecnie je weryfikujemy i analizujemy możliwości prawne pomocy tym podwykonawcom. Sprawa jest w toku. Niezależnie od tego, mogą oni jednak dochodzić samodzielnie zaległych należności od konsorcjum" - zaznaczyła.

Po zerwaniu kontraktu z chińskim konsorcjum Covec, które budowało dwa odcinki autostrady A2, za zaległości wobec podwykonawców odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ale tylko wobec tych firm, których Covec zgłosił. Chińczycy zgłosili jednak tylko część podwykonawców, a pozostałych nie zarejestrowali. Teraz firmy, które nie mogą liczyć na pieniądze GDDKiA, zapowiadają, że będą walczyć o swoje pieniądze wszelkimi sposobami.

13 czerwca GDDKiA odstąpiła od kontraktu z chińskim konsorcjum Covec na odcinkach A i C autostrady A2 między Strykowem a Konotopą. Dyrekcja zapowiedziała jednocześnie, że zamierza egzekwować kary umowne wysokości 130 mln zł, a także będzie się domagać 741 mln zł odszkodowania z tytułu utraconych korzyści Skarbu Państwa. Przedstawiciele GDDKiA informowali wówczas, że na wypłatę kar umownych są gwarancje bankowe, a Dyrekcja jest w kontakcie z bankami w tej sprawie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GDDKiA: bezpośrednie roszczenia wobec Covec drogą odzyskania należności

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!