Fundusz "wrakowy" pomoże skończyć unijną inwestycję w Rudzie Śląskiej

Fundusz "wrakowy" pomoże skończyć unijną inwestycję w Rudzie Śląskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

32 mln zł preferencyjnej pożyczki otrzymała Ruda Śląska na dokończenie unijnego projektu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w mieście. Pieniądze pochodzą z tzw. funduszu wrakowego, stworzonego dzięki opłatom za recykling wycofanych z eksploatacji pojazdów.

Dzięki tym pieniądzom samorząd będzie w stanie płynnie finansować i zakończyć realizowane od 2002 roku przedsięwzięcie, na które UE (najpierw z przedakcesyjnego funduszu Ispa, potem z Funduszu Spójności) przeznaczyła blisko 28,5 mln euro. Cały projekt wart jest ponad 43,7 mln euro.

O podpisaniu umowy ponad 32-milionowej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformowało w piątek biuro prasowe Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Urzędnicy podkreślają, że pożyczka została przyznana na bardzo atrakcyjnych warunkach - oprocentowanie jest stałe i wynosi zaledwie 1áproc., a maksymalny okres kredytowania to 25 lat.

NFOŚiGW zdecydował o przyznaniu preferencyjnych kredytów na ratowanie projektów unijnych z funduszy Ispa i Spójności (z okresu do 2006 r.), których terminowe zakończenie i rozliczenie było zagrożone, m.in. z powodu przekroczenia kosztów, niekorzystnych wahań kursu euro oraz drastycznego wzrostu cen materiałów i kosztów usług budowlanych.

Do rozdysponowania na wsparcie tego typu przypadków była kwota 600 mln zł. O preferencyjną pożyczkę wnioskowało 17 podmiotów korzystających z Funduszu Spójności, którzy napotkali na poważne kłopoty finansowe z dokończeniem inwestycji. Oprócz Rudy Śląskiej, pozytywną opinię otrzymały również m.in.Olsztyn, Pabianice, Kielce, Starachowice, Karkonosze (projekt kilku gmin), Zgierz, Piekary Śląskie i Bytom.

Na rudzki projekt związany z oczyszczaniem ścieków składa się sześć przedsięwzięć inwestycyjnych - część już wykonano, część jest w trakcie. To m.in. budowa nowej i modernizacja istniejącej oczyszczalni ścieków, likwidacja przestarzałych oczyszczalni i rekultywacja terenów po nich oraz budowa sieci kanalizacyjnej w trzech zlewniach, na które zostało podzielone miasto.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fundusz "wrakowy" pomoże skończyć unijną inwestycję w Rudzie Śląskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!