Francja chce podwoić moc elektrowni wiatrowych

Francja chce podwoić moc elektrowni wiatrowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Większe wpływy z podatków dla samorządów, zmiana oświetlenia i okrojenie kompetencji administracji lotniczej - takie narzędzia mają przyśpieszyć rozwój farm wiatrowych we Francji. W czwartek rząd przedstawił plan, według którego ich moc ma się podwoić. Do 2023 roku mają powstać wiatraki o łącznej mocy od 21,8 do 26 GW.

  • Problemem dla inwestycji wiatrowych we Francji jest negatywne nastawienie lokalnych społeczności i organizacji. Kłopoty wynikają też często z sąsiedztwa obiektów wojskowych i zabytków architektury.
  • W efekcie średni czas realizacji inwestycji wiatrowej to 7-9 lat, podczas gdy w Niemczech są to 3-4 lata.
  • Zgodnie z planem rząd chce w ciągu pięciu lat podwoić moc farm wiatrowych. Do 2023 roku Francja chce zainstalować wiatraki o łącznej mocy od 21,8 do 26 GW.

Po wielu miesiącach konsultacji francuski rząd ogłosił program zakładający przyśpieszenie rozwoju lądowych wiatraków. Celem jest "zaoszczędzenie czasu" i "poprawa stosunków pomiędzy inwestorami, lokalnymi władzami i mieszkańcami" - oświadczył minister ochrony środowiska Nicolas Hulot.

Problemem dla inwestycji wiatrowych we Francji jest negatywne nastawienie lokalnych społeczności i organizacji. Kłopoty wynikają też często z sąsiedztwa obiektów wojskowych i zabytków architektury. W efekcie średni czas realizacji inwestycji wiatrowej to 7-9 lat, podczas gdy w Niemczech są to 3-4 lata.

Rządowy program dla sektora wiatrowego obejmuje m.in. zmianę przepisów podatkowych w taki sposób, by większa część wpływów trafiała do samorządów, na terenie których działają farmy wiatrowe. Rząd uporządkuje przepisy dotyczące tego, czy istniejące farmy wiatrowe muszą wnioskować o nową koncesję po wygaśnięciu poprzedniej. Władze zamierzają też zachęcać inwestorów do wykorzystania finansowania społecznościowego dla projektów wiatrowych. Ponadto postanowiono, że zmienione zostanie oświetlenie wież wiatrowych poprzez ograniczenie migoczących lamp. Ten czynnik był głównym powodem skarg okolicznych mieszkańców.

Rząd okroił też kompetencje Dyrekcji Generalnej Lotnictwa Cywilnego, by ograniczyć armii i lotnictwu możliwość zgłaszania weta wobec projektów wiatrowych. Ministerstwo obrony zadeklarowało z kolei, że ponownie przeanalizuje cztery przypadki, w których lotnicze obszary szkoleniowe sąsiadują z wiatrakami.

- To poważny krok w tył w przepisach", będący konsekwencją działania "branżowego lobby, które narzuca swoją wolę - oświadczył prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju i przeciwnik energetyki wiatrowej Jean-Louis Butre.

Zgodnie z planem rząd chce w ciągu pięciu lat podwoić moc farm wiatrowych. Do 2023 roku Francja chce zainstalować wiatraki o łącznej mocy od 21,8 do 26 GW. Pod koniec 2017 roku kraj dysponował 13,76 GW mocy wiatrowych. Branżowa organizacja Francuska Energia Wiatrowa (FEE) szacuje, że pozwala to zaopatrzyć w prąd 11 mln gospodarstw domowych. W Polsce moc instalacji wykorzystujących energię wiatru wyniosła 5,8 GW na koniec 2017 roku - wynika z danych polskiego ministerstwa energii.

Według FEE w 2017 roku moce wiatrowe we Francji zwiększyły się o 1,69 GW, co jest rekordowym przyrostem w skali roku. Udział farm wiatrowych w krajowej produkcji prądu wynosi obecnie tylko 4 proc.

Francji zależy na rozwoju energetyki odnawialnej opartej o wiatr, słońce i wodę, która obecnie zaspokaja mniej niż 20 proc. zapotrzebowania na prąd, ponieważ zmniejszy ona zależność kraju od energii jądrowej. Dziś elektrownie jądrowe odpowiadają za 75 proc. krajowej produkcji prądu, a najpóźniej do 2035 roku ma to być 50 proc.

Większość turbin wiatrowych we Francji pochodzi od producentów z innych krajów europejskich. Według danych FEE, w 2017 r. duński Vestas i niemiecki Enercas dostarczyły urządzenia do ponad 60 proc. wszystkich nowych farm wiatrowych.

Parlament Europejski przegłosował w środę stanowisko w sprawie dyrektywy o odnawialnych źródłach energii, ustalając na poziomie 35 proc. cel OZE na 2030 rok. Europosłowie domagają się też ambitniejszych założeń ws. efektywności energetycznej. Czytaj: PE przyjął stanowisko ws. dyrektywy o OZE i efektywności energetycznej
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Francja chce podwoić moc elektrowni wiatrowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!