Filtry powietrza w tunelu pod warszawskim Ursynowem po analizie porealizacyjnej

Filtry powietrza w tunelu pod warszawskim Ursynowem po analizie porealizacyjnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Filtry w tunelu pod warszawskim Ursynowem mogą zostać zainstalowane po zakończeniu analizy porealizacyjnej - poinformował w piątek dziennikarzy Szymon Huptyś, rzecznik resortu infrastruktury. Analiza ta rozpocznie się zaraz po udostępnieniu trasy kierowcom - wskazał.

  • Tunel na Ursynowie jest pierwszym tunelem w Polsce, w którego projekcie budowlanym zostały ujęte miejsca, w których mogą zostać umieszczone filtry powietrza.
  • Już teraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szuka potencjalnych wykonawców analizy porealizacyjnej i jednocześnie analizuje rozwiązania techniczne możliwe do zastosowania w celu podczyszczenia powietrza wydostającego się z tunelu.
  • Wykonawca czeka z rozpoczęciem inwestycji na przeniesienie placu targowego z miejsca, w którym rozpocznie się budowa obwodnicy. - Z tego powodu zaczęliśmy już notować opóźnienia na tej inwestycji - zaznaczył Szymon Huptyś.

Tunel zostanie zbudowany w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy (POW). - Tunel na Ursynowie jest pierwszym tunelem w Polsce, w którego projekcie budowlanym zostały ujęte miejsca, w których mogą zostać umieszczone filtry powietrza. Filtry, które mogą zostać zainstalowane, zgodnie z obowiązującym prawem, po dokonaniu analizy porealizacyjnej. (...) Standardowo analiza porealizacyjna rozpoczyna się w rok po udostępnieniu drogi kierowcom. W przypadku tunelu w ramach POW rozpocznie się ona od razu w dniu jego otwarcia - powiedział Huptyś.

- Filtry, które mogą zostać zainstalowane w tunelu na POW będą pierwszymi tego typu urządzeniami w Polsce. Już teraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szuka potencjalnych wykonawców analizy porealizacyjnej i jednocześnie analizuje rozwiązania techniczne możliwe do zastosowania w celu podczyszczenia powietrza wydostającego się z tunelu - dodał.

Huptyś powiedział, że wykonawca czeka z rozpoczęciem inwestycji na przeniesienie placu targowego z miejsca, w którym rozpocznie się budowa obwodnicy. - Niestety służby nadzorowane przez panią prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz nie potrafią tego dokonać. Z tego powodu zaczęliśmy już notować opóźnienia na tej inwestycji - zaznaczył.

Rzecznik resortu infrastruktury zaapelował do władz Warszawy o podjęcie działań, dzięki którym wykonawca będzie mógł przystąpić do realizacji inwestycji.

- Sprawę decyzji środowiskowej dotyczącej POW uważamy za zamkniętą. Apelujemy, aby władze Warszawy, na czele z panią Hanną Gronkiewicz-Waltz, podjęły wreszcie działania, dzięki którym wykonawca tej historycznej, oczekiwanej inwestycji będzie mógł przystąpić do budowy tej drogi, drogi, której warszawiacy potrzebują, drogi, która powstanie dzięki determinacji rządu Prawa i Sprawiedliwości - powiedział.

Zapewnił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz minister infrastruktury są zdeterminowani, aby inwestycja powstała w zakładanym czasie. - Dlatego ubolewamy, że wykonawca tunelu nie może wyjść na plac budowy i nie może rozpocząć robót - dodał.

Wcześniej w piątek, podczas konferencji prasowej, wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski poinformował, że warszawski ratusz odwołał się do Ministerstwa Infrastruktury od decyzji wojewody mazowieckiego, zezwalającej na budowę odcinka POW przebiegającej w tunelu. Według niego nie uwzględniono w niej montażu filtrów zanieczyszczeń.

Olszewski poinformował, że odwołanie to ma związek z obawami władz miasta, że budowa trasy bez instalacji filtrów zanieczyszczeń powietrza będzie zagrażać zdrowiu mieszkańców tej części stolicy.

Południowa Obwodnica Warszawy to droga ekspresowa realizowana w województwie mazowieckim, na terenie m.st. Warszawy w dzielnicach Ursynów, Wilanów i Wawer. POW umożliwi powiązanie dróg krajowych w kierunku Terespola, Lublina, Krakowa czy Wrocławia. Umożliwi także połączenie z Trasą Armii Krajowej, co ułatwi dojazd do Gdańska czy Białegostoku.

Według wcześniejszych zapowiedzi resortu infrastruktury Południowa Obwodnica Warszawy będzie oddana do połowy 2020 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Filtry powietrza w tunelu pod warszawskim Ursynowem po analizie porealizacyjnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!