Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Feroco z grupy Zbigniewa Jakubasa wnioskuje o upadłość

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
24-04-2014 06:23
Feroco z grupy Zbigniewa Jakubasa wnioskuje o upadłość
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Feroco - kontrolowana przez Zbigniewa Jakubasa spółka budowlana, która specjalizuje się przede wszystkim w budownictwie kolejowym - złożyło wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu z wierzycielami.

- Pojawiły się przesłanki, który zmusiły zarząd do złożenia wniosku o upadłość układową ze względu na ochronę interesu wierzycieli. Spółka nie była zdolna do regulowania należności. Oczekujemy na decyzję sądu - powiedział portalowi wnp.pl Jacek Jerzy Kowalski, prezes Feroco.
Dodał, że bezpośrednią przyczyną złożenia wniosku jest wstrzymanie kilku płatności ze strony PKP PLK na kwotę blisko 10 mln zł.

Choć prezes przyznał, że Feroco miało pewne trudności z płatnościami dla podwykonawców, to jednocześnie zaznaczył, iż były one związane ze wstrzymaniem płatności przez PKP PLK.

Kowalski podkreślił, że spółka wystosowała dwa pisma do PKP PLK ws. należnych faktur, ale dotychczas nie otrzymała odpowiedzi. Prezes stwierdził, że Feroco realizowało prace terminowo, gdyż inaczej nie mogłoby złożyć faktur o należne mu płatności do zamawiającego.

Kowalski powiedział także, że pomimo obecnej sytuacji spółka nie wstrzymała prac realizowanych dla PKP PLK. Dodał, że aktualnie problemy firmy nie przekładają się realizację zamówień dla innych klientów.

Prezes nie chciał natomiast spekulować, jaka może być szacunkowa kwota wierzytelności Feroco, która będzie przedmiotem ewentualnego układu. Jak powiedział, poza podwykonawcami wśród wierzycieli znajdują się jeszcze dostawcy.

Instytucje finansowe i ubezpieczyciele nie podjęły dotychczas żadnych działań wobec Feroco ws. ze złożonym wnioskiem o upadłość.

Natomiast Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK, w oświadczeniu przesłanym wnp.pl wskazał, że PKP PLK otrzymały sygnały, w tym od podwykonawców, że Feroco nie płaci im za wykonane prace.

- Ponieważ PLK na bieżąco reguluje wszystkie płatności wobec blisko 100 wykonawców, z którymi współpracuje, do czasu zweryfikowania tych informacji, czasowo wstrzymała płatności czterech faktur wystawionych przez Feroco. Po audycie wewnętrznym uruchomiono płatność z jednej faktury - poinformował rzecznik.

Dodał, że w sytuacji, gdy firma nie radzi sobie z kontraktem i terminowym realizowaniem zadań, PKP PLK rozstaje się z nią i znajduje innych wykonawców, którzy podejmują realizację określonej umowy.

- Takie rozwiązanie zostało zastosowane na linii Warszawa - Skierniewice wobec Feroco, które miało poważne opóźnienia w realizacji kontraktu, nie reagowało na wezwania konsorcjum do nadrobienia zaległości i w końcu porzuciło plac budowy, stawiając konsorcjum i zamawiającego w trudnej sytuacji. Zastosowanym rozwiązaniem było w tym przypadku szybkie znalezienie innych firm, które obecnie realizują ten kontrakt - stwierdził Siemieniec.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP