PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Feroco odstąpiło od kontraktu na linii Warszawa - Łódź

Autor: wnp.pl (TE)
17-02-2014 09:16

Feroco - specjalizująca się w budownictwie kolejowym spółka, której właścicielem jest Zbigniew Jakubas - odstąpiła od umowy z Pomorskim Przedsiębiorstwem Mechaniczno-Torowym (grupa PKP PLK), dla którego była podwykonawcą prac przy modernizacji linii kolejowej Warszawa - Łódź na odcinku Warszawa Zachodnia - Skierniewice.

Jak poinformował portal wnp.pl Jacek Jerzy Kowalski, prezes Feroco, powodem odstąpienia od umowy była odmowa zwiększenia przez PPMT zakresu kontraktu o potrzebne roboty dodatkowe i uzupełniające. Feroco ich wartość oszacowało na co najmniej 109 mln zł.
Wartość umowy, którą Feroco - jako podwykonawca - zawarł w połowie maja 2013 r. z PPMT wynosiła 221,93 mln zł netto. Do końca 2013 r. Feroco zaksięgowało 35,7 mln zł netto przychodów z tej umowy.

- Przyczyną odstąpienia od Umowy przez Feroco było między innymi nienależyte wykonanie Umowy przez PPMT, zwłoka PPMT w wykonywaniu zobowiązań wynikających z Umowy oraz brak współdziałania, które było niezbędne dla należytego wykonania Przedmiotu Umowy - podał już w oświadczeniu prasowym zarząd Feroco.

- Nienależyte wykonanie przez PPMT Umowy polegało przede wszystkim na braku zlecenia Feroco wykonania robót dodatkowych, niezbędnych do wykonania przez niego Przedmiotu Umowy lub zlecenia tych prac innemu wykonawcy. Obowiązek zlecenia przez Wykonawcę robót dodatkowych oraz sposób procedowania w tym zakresie wynikał z Umowy oraz wzajemnych pisemnych ustaleń stron. Pismem z dnia 13 stycznia 2014 r. - dodał.

W oświadczeniu zarząd Feroco podał, że PPMT jednoznacznie potwierdziło, że nie udzieli spółce zlecenia na wykonanie robót dodatkowych i uzupełniających „niezbędnych do wykonania Przedmiotu Umowy nie wskazując, czy roboty te wykona siłami własnymi, czy poprzez zatrudnienie innego podwykonawcy - pozwoliłoby to Feroco wykonywać prace objęte Umową”.

- Również Zamawiający – PKP PLK S.A. z siedzibą w Warszawie, pismem z dnia 06 grudnia 2013 r., zgłosił wyraźny sprzeciw zawarcia przez Feroco i PPMT umowy podwykonawczej na roboty dodatkowe i uzupełniające, co dodatkowo utrudniło sytuację Feroco. PPMT nie podjęło żadnych działań mających na celu akceptację Feroco jako podwykonawcy dla tych robót - wskazał zarząd Feroco.

- Swoim działaniem PPMT skutecznie uniemożliwiło Feroco wykonanie Umowy zgodnie z jej postanowieniami, co stanowiło nienależyte wykonanie przez niego zobowiązania (w tym rozliczenia Umowy i Kontraktu) i Feroco było zmuszone do odstąpienia od Umowy z przyczyn leżących po stronie PPMT - podkreślił.

Zdaniem zarządu Feroco, odstąpienie od umowy przez spółkę było konieczne i w pełni zasadne, a PPMT nie jest uprawnione do dochodzenia od Feroco jakichkolwiek kar umownych.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 319 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 330 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP