PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Fakty o programach retencyjnych dofinansowanych ze środków UE

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
29-06-2009 18:07

516 mln euro przewidziano na wszystkie projekty, w tym retencyjne i przeciwpowodziowe, które mogą być dofinansowane ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w okresie 2007-2013.

Ze względu na opóźnienia proceduralne i w składaniu wniosków, zostaną one uruchomione – z nielicznymi wyjątkami – najwcześniej w przyszłym roku.
Informując o tym podczas konferencji prasowej minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska przypomniała, że projekty umieszczone na liście POIŚ przez rząd Prawa i Sprawiedliwości opiewały na kwotę dofinansowania z UE ok. 1,5 mld euro. Oznaczało to niemal dwukrotnie przekroczenie alokacji. Według MRR, wymienione kwoty „oparte były na zaniżonych kosztach inwestycji oraz nierealistycznym poziomie dofinansowania. W niektórych przypadkach poziom dofinansowania wynosił 10 proc., co oznaczałoby konieczność poniesienia pozostałych kosztów z budżetu państwa lub samorządów, podczas gdy żadnych środków w tych budżetach nie przewidziano”.

- Celem przeprowadzonej w styczniu 2008 r. weryfikacji listy projektów kluczowych dla tego programu była przede wszystkim ich analiza pod kątem ich zgodności z kryteriami strategicznymi, dostępności środków finansowych czy też możliwości realizacji w okresie 2007-2013. - powiedziała minister.

Na listę zakwalifikowano wtedy dziewięć projektów retencji wody i przeciwpowodzionych, choć z terenów objętych obecnie powodzią jedynie dwa: zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na Odrze oraz zwiększenie retencji, utrzymanie potoków górskich i związanej z nimi infrastruktury. Po aktualizacji listy projektów indywidualnych, która zakończyła się w styczniu 2009 r., zostały włączone dodatkowe trzy projekty z terenów objętych powodzią: z województwa podkarpackiego (m.in. budowa prawego wału Wisłoki w Mielcu na długości 3,8 km, rozbudowa 7,3 km wału na terenie gminy Mielec), dolnośląskiego (modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego kosztem 559 mln zł) i opolskiego (poprawa ochrony przeciwpowodziowej Lewina Brzeskiego na Nysie Kłodzkiej, modernizacja zbiornika wodnego Nysa – koszt 558 mln zł).

31 lipca zakończy się aktualizacja listy projektów indywidualnych. W trakcie konsultacji społecznych zgłoszono do wpisania na nią propozycje m.in. dwóch nowych projektów; zabezpieczenie przed powodzią Rzeszowa i gminy Tyczyn i budowa zbiornika wodnego Kąty Myscowa (Krempna) na Wisłoce (woj. podkarpackie) oraz przebudowy systemu ochrony przeciwpowodziowej Wrocławia.

MRR zdementowało w ten sposób zarzuty, jakie za pośrednictwem niektórych mediów stawiają politycy PiS, jakoby rząd obecnej koalicji ograniczył kluczowe inwestycje z regionów Podkarpacia.

Dotychczas podpisano dwa z projektów zakładających przeciwdziałanie powodziom, a zgłoszonym z woj. podkarpackiego. Po wydaniu 10 lutego br. potwierdzenia Ministerstwa Środowiska w sprawie przyznania dofinansowania, 20 marca Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie podpisał umowę o dofinansowanie z wnioskodawcą (gmina Ropczyce). Dodatkowo 16 czerwca br. beneficjent (Przedsiębiorstwo Wodociągi Dębickie) złożył do WFOŚiGW w Rzeszowie wniosek o płatność, który ma zostać wkrótce zrefundowany.

Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


33 719 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP