Europejski Kongres Gospodarczy: Energetyka przyszłością branży budowlanej

Europejski Kongres Gospodarczy: Energetyka przyszłością branży budowlanej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Energetyka, nie kolej, będzie motorem napędowym dla branży budowlanej w najbliższych latach. A deweloperzy czekają na wzrost na rynku kredytów hipotecznych. Oto wnioski, które płyną z debaty o przyszłości budownictwa, która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2010 w Katowicach.

O sytuacji, konsekwencjach kryzysu, ostrej konkurencji, problemach branży budowlanej i trendach na rynku nieruchomości oraz infrastrukturalnych inwestycjach publicznych za środki UE dyskutowano podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Osiągnięcie oczekiwanego efektu, jakim jest oddanie gotowej inwestycji do użytku, zależne jest od wielu specyficznych dla danego przypadku czynników, w tym między innymi od postępowań wywłaszczeniowych i odszkodowawczych oraz od oceny oddziaływania inwestycji na środowisko - powiedział podsekretarz stanu Piotr Styczeń, podczas inauguracyjnego wystąpienia.

Dla przykładu opóźnienie w budowie trasy A1 Stryków- Pyrzowice wynika z braku dokumentacji inwestycji.

- Realizację inwestycji opóźnia też często jej nieodpowiednio przygotowany projekt. Zdarza się, że projektant przedstawia mało przemyślane propozycje przebiegu tras - zaznaczył Konrad Jaskóła, prezes Polimeksu Mostostalu.

Goście kongresu - którymi oprócz wiceministra i szefa Polimeksu-Mostostalu byli Dariusz Blocher, prezes Budimeksu, Tomasz Buras, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych, King King Sturge, Michał Goli, prezes GC Investment, Andrzej Hołda, prezes Energomontażu-Południe, Jarosław Mlonka, prezes Foster Wheeler Energia Polska, Paulo Silva, dyrektor finansowy, Mota-Engil Central Europe oraz Leon Ucka, prezes Budusa – rozmawiali także o perspektywicznych obszarach dla budownictwa. Mowa tu o branży surowcowej, telekomunikacji, handlu, ale przede wszystkim energetyce.

- Dobrze, że o kontraktach z energetyki dużo się mówi. Wszyscy przyzwyczajamy się do kwot tych przetargów. A jest to potrzebne, bo są one niebagatelne. Inwestorzy oczywiście na razie mają tu problemy z zapewnieniem finansowania, dlatego zleceń nie jest wiele. Niemniej modernizacji parku energetycznego nie da się uniknąć. Liczymy na Opole, gdzie mówimy o 12 mld zł, liczymy na Kozienice - mówił Andrzej Hołda, prezes Energomontażu-Południe, który ma doświadczenie w realizacji zleceń dla elektrownii, m.in. w Niemczech.

Jego zdaniem - w dłuższej perspektywie - rynek firm budujących dla energetyki czeka konsolidacja.

- Energetyka oczywiście będzie motorem napędowym dla budowlanego biznesu, tym bardziej, że obok programu modernizacji bloków energetycznych ruszył program prywatyzacji w energetyce, co jest szansą dla tych firm na podniesienie kapitału. Z drugiej strony nie należy zapominać o infrastrukturze, o drogach, liniach kolejowych, projektach na rzecz ochrony środowiska. Tu wciąż - przez najbliższe siedem do ośmiu lat - będziemy mieli co robić – zauważył z kolei Jaskóła.

Przedstawiciele sektora budowlanego zwrócili także w Katowicach uwagę na trudności w kalkulowaniu ceny usługi w długoterminowych kontraktach. Podkreślili, że inwestycje na kolei nie zastąpią w przyszłości tych drogowych, bo ich wartość to dziś tylko 10 proc. (w przyszłości 15 proc.) tego, co wydaje się w Polsce na drogi.

Wnikliwie poruszono również problem budownictwa mieszkaniowego. Deweloperzy i firmy wykonawcze działające na tym rynku wciąż oczekują, by ruszyła sprzedaż kredytów hipotecznych, bo linie kredytowe dla firm już są dostępne i nie to hamuje rozwój branży i przygotowywanie nowych inwestycji. - Oczywiście nie wrócimy do sytuacji z 2007 roku, kiedy rynek szalał. To przegrzewanie koniunktury też nie było dobre – stwierdził Leon Ucka, prezes Budusa.

Minister Piotr Styczeń, w tym kontekście odniósł się także do kwestii budownictwa mieszkaniowego zrealizowanego w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. - Po przeprowadzeniu przez zarządców, bądź właścicieli, subsydiowanych z budżetu państwa prac remontowych oraz termomodernizacyjnych, mieszkania wykonane w technologii wielkiej płyty jeszcze przez kilkanaście lat będą stanowiły równoległy do zasobów wybudowanych współcześnie komponent rynku mieszkaniowego - mówił wiceminister.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europejski Kongres Gospodarczy: Energetyka przyszłością branży budowlanej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!