XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Euro 2012. W Warszawie inwestycje za blisko 17 mld złotych

Euro 2012. W Warszawie inwestycje za blisko 17 mld złotych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedsięwzięcia realizowane w Warszawie w związku z przygotowaniami do Euro 2012 pochłoną blisko 17 mld zł. Z tego ok. 6 mld zł to koszt 40 inwestycji finansowanych przez miasto.

Oddano już do użytku warty blisko 2 mld złotych Stadion Narodowy a w jego bezpośrednim sąsiedztwie przeprowadzono remonty. Ukończono przebudowę Wybrzeża Szczecińskiego - od al. Poniatowskiego do mostu Średnicowego. Wyremontowano tory tramwajowe m.in. na moście Poniatowskiego, na trasie W-Z, na ukończeniu jest też modernizacja torowiska od ul. Kijowskiej do ronda Waszyngtona.

Usprawniono niektóre połączenia komunikacyjne w mieście. Ukończono budowę węzła Marsa na trasie mostu Siekierkowskiego, a także węzła Al. Jerozolimskie - Łopuszańska; do Euro 2012 gotowy ma być także węzeł Salomea. Wiosną samochody mają przejechać częścią drogową mostu Marii Skłodowskiej-Curie, tzw. Północnego, który łączy Białołękę z Bielanami. Komunikację w mieście utrudnia budowa centralnego odcinka II linii metra - inwestycja formalnie nie znalazła się wśród projektów na Euro 2012 - planowy termin jej zakończenia to październik 2013 r.

Do mistrzostw po ulicach Warszawy ma kursować 120 niskopodłogowych tramwajów typu Swing. Obecnie jeździ ich ok. 100; całe zamówienie to 186 sztuk. Mają też zniknąć z ulic autobusy - Ikarusy, które są wymieniane na nowoczesne pojazdy. Obecnie kursuje 900 niskopodłogowych autobusów; ma ich być tysiąc. Wybudowano także 13 parkingów "Parkuj i Jedź" z 3,7 tys. miejsc parkingowych.

Nie ukończono budowy warszawskiej obwodnicy - otwarty jest jedynie pierwszy fragment trasy ekspresowej S8 Konotopa-Powązkowska (11 km). Wiosną ma być gotowy odcinek od ul. Modlińskiej do Marek (7 km) oraz odcinki drogi S79 i S2 od węzła Lotnisko do ul.Puławskiej.

Trwa budowa odcinka S2 od węzła Lotnisko do węzła Konotopa. Nie wiadomo, czy droga ta będzie przejezdna podczas Euro 2012. Na węźle w Konotopie obwodnica ekspresowa Warszawy połączy się z autostradą A-2. Budowa jej ostatniego odcinka Stryków - węzeł Konotopa (92 km) ma zapewnić dojazd do stolicy w maju.

Od listopada ub. roku działa Centrum Bezpieczeństwa w zmodernizowanym budynku przy ul. Młynarskiej 43/45. Oficjalne otwarcie ma się odbyć wiosną. Centrum podczas mistrzostw będzie pełnić rolę sztabu zarządzającego bezpieczeństwem na terenie Warszawy. Rozbudowano system monitoringu w rejonie Strefy Kibica a także monitoringu w komunikacji miejskiej.

Wiosną ma zostać ukończona budowa węzła autobusowego w rejonie dworca kolejowego Warszawa Wschodnia. Przed mistrzostwami zostanie oddana do użytku przebudowana stacja kolejowa Warszawa Stadion. Pociągiem można będzie można też dotrzeć do rozbudowywanego lotniska Chopina.

Bezpieczeństwa w Strefie Kibica będzie pilnować wynajęta przez miasto firma ochroniarska - w dniu meczu będzie to nawet tysiąc ochroniarzy. Obszar będzie monitorowany przez kilkadziesiąt kamer - wynika z danych uzyskanych przez PAP w stołecznym urzędzie.

Miasto w ramach przygotowań do Euro 2012 prowadzi przetargi dotyczące m.in. ochrony, oczyszczania terenu, zapewnienia opieki medycznej w Strefie Kibica, która w dniu meczowym może pomieścić nawet 100 tys. osób.

P.o. naczelnika wydziału projektów miejskich Krzysztof Konarzewski powiedział PAP, że ochroniarze będą pilnować strefy już od momentu rozpoczęcia tam prac montażowych w połowie maja do ich zakończenia 9 lipca. Przetarg w tej sprawie został rozstrzygnięty; wybrano jedną z trzech zgłoszonych ofert.

W strefie będą m.in. dwie sceny i pięć ekranów, strefa gastronomiczna, punkty medyczne oraz zaplecze sanitarne - 250 kabin oraz umywalnie. Przetargi dotyczące kompleksowego oczyszczania terenu strefy, a także zapewnienia usług medycznych nie zostały jeszcze rozstrzygnięte.

Strefa oraz jej bezpośrednie sąsiedztwo będzie w zasięgu ok. 30 kamer. Całe miasto monitoruje ponad pięć tys. kamer, w tym 4792 w autobusach, tramwajach i metrze.

Opiekę medyczną podczas mistrzostw będzie zapewniać 39 szpitali publicznych, które dysponują 14 tys. łóżek. Wytypowano szpitale dla drużyn piłkarskich, VIP-ów, Stadionu Narodowego, Strefy Kibica oraz lotniska Chopina. Wyznaczono także dziewięć przychodni lekarskich dla obcokrajowców.

Strefa Kibica na pl. Defilad i częściowo na odcinku ul. Marszałkowskiej będzie otwarta od 7 czerwca do 2 lipca; zajmie powierzchnię ok. 120 tys. mkw. W dniach meczowych będzie mogła pomieścić ok. 100 tys. kibiców, w pozostałych dniach szacunkowa ich liczba to 20-30 tys.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Euro 2012. W Warszawie inwestycje za blisko 17 mld złotych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!