PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Erbud pozywa Cemex i Lafarge ws. lotniska w Modlinie

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
22-03-2015 18:07
Erbud pozywa Cemex i Lafarge ws. lotniska w Modlinie
Fot. Fotolia

Erbud złożył pozew o zapłatę odszkodowania przeciw Cemex Polska oraz Lafarge Kruszywa i Beton. Jak poinformowała portal wnp.pl spółka, sprawa dotyczy budowy pasa startowego lotniska w Modlinie, na potrzeby której Cemex i Lafarge dostarczały kruszywa.

Erbud podał, że wniósł pozew o zapłatę odszkodowania z tytułu nienależytego wykonania umowy na łączną kwotę 18,68 mln zł, z czego roszczenie względem Cemex Polska wynosi 8,09 mln, a wobec Lafarge Kruszywa i Beton jest to 10,58 mln zł.
Lafarge przekazał wnp.pl, że dotychczas nie otrzymał pozwu, dlatego nie może odnieść się do jego treści. Również Cemex nie otrzymał jeszcze pozwu, ale w oświadczeniu przesłanym wnp.pl, spółka wskazała, że z Erbudem nie łączyła jej żadna bezpośrednia umowa.

Cemex Polska wskazał natomiast, że w 2011 r. dostarczał na zamówienie czeskiej spółki DSH - Dopravni stavby, będącej podwykonawcą Erbudu, kruszywo na budowę pasa startowego w Modlinie.

Zdaniem Cemeksu, dostarczone kruszywo było w pełni zgodne z warunkami jakościowymi, ustalonymi w umowie sprzedaży kruszywa pomiędzy Cemex Polska a DSH.

- Cemex Polska oraz DSH są w trakcie sporu sądowego przed Sądem Okręgowym w Warszawie, na skutek pozwu wniesionego przez DSH przeciwko Cemex Polska o odszkodowanie w związku z dostawami kruszywa na projekt portu lotniczego w Modlinie - napisano w oświadczeniu.

- Cemex Polska ocenia roszczenia DSH zawarte w tym pozwie jako całkowicie bezzasadne. Nasza ocenia wynika z faktu, iż spółka Cemex Polska wyraźnie i szczegółowo poinformowała DSH przed rozpoczęciem dostaw kruszywa o właściwościach oferowanego przez nas kruszywa - dodano.

Zdaniem Cemeksu, DSH decydując o doborze kruszywa na projekt w Modlinie nie uwzględniło wyraźnej rekomendacji Cemex Polska co do zastosowania kruszywa łamanego (granitu) na warstwę górną tzw. jezdną pasa startowego lotniska w Modlinie.

- Zamiast rekomendowanego przez nas kruszywa łamanego DSH zastosowała na warstwę jezdną pasa lotniska kruszywo żwirowe - podsumował Cemex.

W maju 2014 r. Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciw Erbudowi na kwotę 34,38 mln zł tytułem odszkodowania wraz z odsetkami oraz zwrotu kosztów postępowania.

Erbud systematycznie podtrzymuje, że nie uznaje swojej odpowiedzialności za wadliwy stan nawierzchni pasa startowego, a ponadto twierdzi, że zlecone niezależne ekspertyzy techniczne wskazują na powody uszkodzenia niezależne od spółki.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 599 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP