Eni wstrzymuje sprzedaż Saipemu - wykonawcy terminalu LNG

Włoski koncern Eni poinformował, że zawiesił działania mogące m.in. zmierzać do sprzedaży udziałów w infrastrukturalnej firmie Saipem - lidera konsorcjum budującego terminal LNG w Świnoujściu.

Latem Eni rozpoczął reorganizację swoich struktur i ogłosił, że Saipem, w którym ma 43 proc. udziałów i jest dominującym akcjonariuszem, nie pasuje do nowej strategii koncernu. W związku z tym firma ogłosiła, że przystąpiła do analiz na temat tego, co zrobić z udziałami w Saipem. Teraz jednak koncern Eni ogłosił, że z powodu niekorzystnej sytuacji rynkowej wstrzymuje te działania.

Saipem specjalizuje się w projektach inżynierii lądowej i wodnej dla sektora gazu ziemnego i ropy naftowej spółki; m.in. wygrał przetarg na wykonawcę terminalu LNG w Świnoujściu i obecnie jest liderem budującego go konsorcjum.

Informacje na temat rozważania przyszłości Saipem przez Eni wywołały falę spekulacji, m.in. o tym, że spółka ta może trafić w ręce Rosjan, co z kolei może być zagrożeniem dla budowy polskiego terminalu. Zainteresowany kupnem Saipem był jakoby Rosnieft. Wskazywano na fakt, że Saipem miał być wykonawcą gazociągu South Stream, dostał z tej okazji kontrakty na prawie 2,5 mld euro. Jednak po ogłoszeniu przez Rosjan rezygnacji z budowy tego gazociągu, agencje pisały, że włoska firma dowiedziała się o niej z mediów.

Polscy eksperci oceniali, że nawet gdyby Rosjanie kupili Saipem, to transakcja trwałaby tak długo, że terminal zostałby wcześniej skończony.

Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie.

Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześć. i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu - do 7,5 mld m sześc. rocznie. Świnoujski terminal będzie jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo - Wschodniej i jedną z największych na całym kontynencie. Jego budowa wpłynie na cały regionalny rynek gazu. Ma być gotowy do komercyjnego odbioru gazu w przyszłym roku.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eni wstrzymuje sprzedaż Saipemu - wykonawcy terminalu LNG

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!