PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energomontażowi-Południe trudno o nowe kontrakty

Autor: wnp.pl (TE)
19-05-2013 09:18
Energomontażowi-Południe trudno o nowe kontrakty
Fot. Energomontaż-Południe

Znajdujący się w upadłości układowej Energomontaż-Południe jest praktycznie odcięty od zleceń z rynku i bazuje na podwykonawstwie dla Rafako i PBG. Spółka zapewnia, że stara się powrócić na rynek zamówień publicznych.

Po pierwszym kwartale na poziomie jednostkowym Energomontaż miał 11,9 mln zł przychodów ze sprzedaży wobec 91,22 mln zł przychodów rok wcześniej. Strata netto wyniosła 11,04 mln zł wobec 0,45 mln zł zysku netto rok wcześniej.
Natomiast na poziomie grupy Energomontaż zanotował 12,14 mln zł przychodów wobec 91,23 mln zł rok wcześniej. Grupa miała 11,01 mln zł straty netto wobec 0,66 mln zł zysku netto rok wcześniej. W pierwszym kwartale udział energetyki w przychodach wyniósł 52,3 proc., a segmentu gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw - 37,8 proc.

Aktualny portfel zamówień grupy Energomontażu opiewa na 107,9 mln zł, z czego do realizacji w 2013 r. przypada 69,5 mln zł. W strukturze portfela zamówień na energetykę przypada 69,1 proc. jego wartości, a na segment gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw - 30,9 proc.

Zatrudnienie w grupie Energomontażu na koniec pierwszego kwartału 2013 r. wynosiło 621 osób i było prawie o 55 proc. mniejsze niż rok wcześniej. W raporcie kwartalnym spółka podkreśliła, że obecnie trudno jej o pozyskiwanie nowych zleceń w warunkach upadłości układowej.

- Działając w takiej formie organizacyjno-prawnej spółka nie ma możliwości brania udziału w publicznych przetargach, które są podstawową formą pozyskiwania zamówień w branży, w wyniku czego emitent działa jedynie jako podwykonawca zleceń pozyskiwanych przez grupę kapitałową PBG - napisano w raporcie.

Dodano jednak, że w przetargach bierze udział jednostka zależna - Energomontaż-Południe Katowice - bazując na referencjach i potencjale wykonawczym spółki-matki.

- W pierwszym kwartale bieżącego roku nie pozyskano nowych większych zleceń, co jednak nie przesądza o trwałości tego stanu rzeczy w przyszłych okresach sprawozdawczych. Branża ma przed sobą ciekawe perspektywy, trwają także prace nad pozyskaniem dla spółki nowych kontraktów wykonawczych - zaznaczono w raporcie.

- Odnotowana w kwartale strata brutto ze sprzedaży (3,7 mln zł) wynika z faktu ponoszenia przez spółkę wysokich kosztów wydziałowych nie zrekompensowanych przychodem a obciążających przede wszystkim kontrakty realizowane w segmentach „energetyka” i „gaz ziemny, ropa naftowa i paliwa”. Na skutek powyższego kontrakty te uzyskują niesatysfakcjonujące ujemne marże - dodano.

W raporcie przypomniano o zmianach w zarządzie Energomontażu, do jakich doszło pod koniec kwietnia. Dodano, że mają one na celu usprawnienie procesu, który finalnie ma doprowadzić do zatwierdzenia układu w postępowaniu upadłościowym spółki.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP