Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energomontaż-Południe złożył wniosek o upadłość

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
10-08-2012 20:45
Energomontaż-Południe złożył wniosek o upadłość
Fot. PTWP

Zarząd Energomontażu-Południe, w blisko 65 proc. zależnego od PBG, złożył w piątek w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód wniosek o otwarcie postępowania upadłościowego spółki z możliwością zawarcia układu. Jako powód władze firmy podają agresywne działania instytucji finansowych oraz wrogie zachowania spółek z grupy Alstom.

- Uzasadnieniem powyższej decyzji jest zarówno ochrona interesów wierzycieli, jak też pracowników oraz akcjonariuszy spółki; jak również umożliwienie prowadzenia dalszej działalności operacyjnej przez spółkę - poinformował Energomontaż.
Dodał, że aktualna sytuacja spółki wynika przede wszystkim z agresywnych działań windykacyjnych podjętych przez instytucje finansowe oraz wrogiego zachowania spółek z grupy Alstom.

- Z chwilą złożenia wniosków o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu przez PBG. część instytucji finansujących działalność spółki wypowiedziała spółce umowy kredytowe i leasingowe powołując się na wzrost ryzyka niewypłacalności wynikający z sytuacji w Grupie Kapitałowej PBG - wskazał Energomontaż.

- Spółka podjęła rozmowy ze wszystkimi instytucjami finansowymi w sprawie utrzymania lub przywrócenia normalnych relacji handlowych, niemniej jednak niektóre z podmiotów uczestniczących w rozmowach pozakulisowo wszczęły działania egzekucyjne paraliżując w pewnym zakresie normalne funkcjonowanie spółki - dodał.

Zobacz serwis specjalny wnp.pl nt. kryzysu w branży budowlanej

Zdaniem władz Energomontażu, podmioty z grupy Alstom, będące największym dotychczasowym klientem spółki, wbrew deklaracjom o chęci utrzymania współpracy, rozpoczęły świadome, metodyczne działanie mające na celu zaprzestanie kooperacji i obciążenie spółki finansowymi konsekwencjami wstrzymania robót.

- Zawieszeniem płatności wymagalnych i uprzednio zaakceptowanych faktur spółki, grupa Alstom doprowadziła do paraliżu realizacji kontraktów i zaprzestania prac. Spółka wszczęła przewidziane prawem procedury odzyskania bezspornych, należnych kwot, niemniej są one czasochłonne i pozwalają mieć nadzieję na poprawę płynności spółki jedynie w dłuższym terminie. Spółka wystąpi ponadto z dodatkowymi roszczeniami kontraktowymi - podkreślił Energomontaż.

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, w ocenie zarządu Energomontażu, najpełniej ochroni interesy jej wszystkich wierzycieli, pracowników oraz akcjonariuszy.

- Zarząd Energomontażu-Południe traktuje podjęte przez siebie działania jako mające na celu zrestrukturyzowanie zadłużenia finansowego spółki, w tym umożliwiające zbycie aktywów pozaoperacyjnych na zasadach rynkowych - poinformował Energomontaż.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP