PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energomontaż-Południe w coraz trudniejszej sytuacji

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
14-11-2012 21:44
Energomontaż-Południe w coraz trudniejszej sytuacji
fot. PTWP

Do prawie 200 mln zł powiększyła się skonsolidowana strata netto Energomontażu-Południe (w blisko 65 proc. zależnego od PBG) po trzech kwartałach 2012 r. Tymczasem katowicka spółka już od ponad trzech miesięcy czeka na rozpatrzenie przez sąd wniosku o otwarcie postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu z wierzycielami.

W trzecim kwartale na poziomie skonsolidowanym Energomontaż zanotował 35,26 mln zł oraz 91,27 mln zł straty netto. Rok wcześniej było to 85,52 mln zł przychodów oraz 18 tys. zł straty netto.
Największy udział w przychodach spółki w trzecim kwartale miał segment energetyczny (93,9 proc.), z czego znacząca część była realizowana na rynkach niemieckim i holenderskim (w sumie 82 proc.) na zlecenie koncernów Alstom Power (68 proc.) i Hitachi (11 proc.).

Zatrudnienie w grupie Energomontażu na koniec trzeciego kwartału 2012 r. wynosiło 940 osób, co oznacza spadek o ponad 28 proc. w ciągu roku. Na początku października wartość portfela zamówień grupy wynosiła ok. 148,2 mln zł z czego do realizacji jeszcze w roku 2012 przypadało ok. 28 mln zł.

W sumie po trzech kwartałach 2012 r. grupa Energomontażu miała 213,94 mln zł przychodów oraz 199,31 mln zł straty netto. Rok wcześniej było to 230,66 mln zł przychodów oraz 16,82 mln zł zysku netto.

- Najistotniejszym zdarzeniem, jakie miało miejsce w trzecim kwartale 2012 r., wpływającym na sprzedaż spółki było praktyczne zaniechanie współpracy ze spółkami grupy Alstom, co doprowadziło do drastycznego spadku przychodów i zmusiło zarząd spółki do złożenia w sądzie wniosku o otwarcie postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu - przypomniały władze Energomontażu w raporcie kwartalnym.

- W związku z niepewnością odnośnie możliwości ostatecznego rozliczenia wcześniejszej współpracy z Alstomem, zarząd spółki w okresie objętym sprawozdaniem finansowym dokonał odpisu należności od tego kontrahenta, co znalazło odzwierciedlenie w wynikach finansowych grupy kapitałowej - dodały.

Poinformowały również, że odpisy i rezerwy dokonane w trzecim kwartale 2012 r. zostały zaewidencjonowane w ciężar pozycji innych kosztów operacyjnych i dotyczyły przede wszystkim aktualizacji należności od spółek grupy Alstom oraz aktualizacji wartości posiadanych nieruchomości do cen możliwych do uzyskania przy sprzedaży wymuszonej.

- Sprzedaż majątku nieprodukcyjnego jest niezbędnym elementem procesu restrukturyzacji i będzie jednym ze źródeł pochodzenia kapitału niezbędnego do realizacji układu z wierzycielami - wskazał zarząd Energomontażu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 704 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP