Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energoinstal na minusie, ale blok w EC Zofiówka prawie gotowy

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
07-09-2017 22:14
Energoinstal na minusie, ale blok w EC Zofiówka prawie gotowy

Pierwotnie blok w EC Zofiówka miał być gotowy w październiku 2016 r. Skończy się najpewniej na rocznym opóźnieniu.

fot. mat. pras.

Na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2017 r. Energoinstal spodziewa się zakończenia budowy bloku fluidalnego 75 MW w Elektrociepłowni Zofiówka. Opóźniony kontrakt dla PGNiG jest jedną z przyczyn notowanych przez grupę ujemnych wyników finansowych.

Na poziomie skonsolidowanym po pierwszym półroczu 2017 r. Energoinstal miał 358,62 mln zł przychodów wobec 296,15 mln zł rok wcześniej. Grupa odnotowała 17,91 mln zł straty netto wobec 0,64 mln zł zysku netto przed rokiem.
Dominujący w przychodach był obrót energią (271 mln zł), którego udział wzrósł o 60 proc. W pozostałych segmentach, związanych pracami budowlano-montażowymi i robotami dla energetyki grupa zanotowała spadki rzędu 20-30 proc.

Na minusie

Grupa odnotowała stratę ze sprzedaży w wysokości 7,65 mln zł. Była ona przede wszystkim wynikiem obniżenia rentowności na kontrakcie na budowę bloku w EC Zofiówka z powodu obniżenia wartości kontraktu o kwotę 7 mln zł.

Energoinstal podał, że w Zofiówce doszło do opóźnień prac budowlanych i montażowych, powstałych głównie po stronie podwykonawców, a także do rozbieżności w stosunku do pierwotnych przedmiarów.

- Energoinstal przewiduje zakończenie inwestycji na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2017 r. Istotnym jest, że zarówno emitent, jak i inwestor dążą wspólnie do jak najszybszego oddania bloku fluidalnego do użytkowania i do zakończenia inwestycji - wskazała spółka.

Dodał, że zgodnie z zapisami kontraktu zamawiającymi przysługuje prawo naliczania kar umownych z tytułu opóźnienia przekazania bloku do eksploatacji począwszy od 1 sierpnia 2017 r.

Zobacz więcej: Blok w EC Zofiówka opóźniony. Energoinstal z karami od PGNiG

Energoinstal, bazując na przewidywanym przez spółkę terminie oddania bloku do użytkowania, podał, że maksymalna wartość potencjalnych kar za okres opóźnienia może wynieść 1,9 mln zł.

- Naliczenie kar jest jedynie prawem zamawiającego i służyć ma pokryciu ewentualnych strat zamawiającego z tytułu opóźnionego oddania bloku do eksploatacji - wskazał Energoinstal.

- Ze względu na istniejące po obu stronach, tj. wykonawcy i zamawiającego, wzajemne rozliczenia, w ocenie Energoinstalu zapłata kar w pełnej wysokości (przy uwzględnieniu wzajemnych roszczeń) jest mało prawdopodobna - dodał.

NA GIEŁDZIE

Energoinstal S.A. [ENI]

kurs:

1.41 PLN -0.05 (-3.42%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 526 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 008 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP