Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energia i ciepło z biogazu dla Parku Wodnego Tychy

Autor: wnp.pl (DC)
11-02-2016 12:14
Energia i ciepło z biogazu dla Parku Wodnego Tychy
Fot. mat. pras.

Wodny Park Tychy będzie korzystał z własnego źródła energii elektrycznej i ciepła, które będzie wykorzystywało biogaz powstający w tyskiej oczyszczalni ścieków.

Niebawem ruszy budowa gazociągu, który zagwarantuje Wodnemu Parkowi Tychy zasilanie własnym źródłem energii. Dzięki temu koszty funkcjonowania obiektu, w porównaniu do typowego parku wodnego mają być niższe o kilkadziesiąt procent.
Sześciokilometrowy gazociąg połączy tyską oczyszczalnię ścieków z Wodnym Parkiem Tychy. Pozwoli to na przesyłanie ekologicznego paliwa, które za pomocą zlokalizowanych w parku wodnym agregatów prądotwórczych zostanie zamienione w energię elektryczną oraz ciepło. Biogaz, który popłynie rurociągiem, zostanie wcześniej poddany obróbce w specjalnej stacji uszlachetniania. Wyłoniono już wykonawcę gazociągu, którego budowa ruszy w I kwartale br.

– Ogrzanie i zasilenie w energię elektryczną naszego parku wodnego za pomocą własnego źródła energii będzie innowacyjne i unikalne w skali kraju. Pozwoli to nam znacznie zredukować największe koszty stałe, ponoszone przez obiekty tego typu w Polsce – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej, inwestora budowanego Wodnego Parku Tychy.

Dzięki zasilaniu obiektu uszlachetnionym biogazem, konieczność zakupu ciepła oraz energii elektrycznej z miejskiej sieci ciepłowniczej oraz sieci energetycznej zostanie ograniczona do minimum. Co więcej, możliwe okresowe nadwyżki w produkcji prądu i ciepła będą odpowiednio zagospodarowywane.

Racjonalna gospodarka będzie dotyczyła również budowanego gazociągu. Dzięki zastosowaniu specjalnej warstwy aluminium, zminimalizowana zostanie konieczność przeprowadzania dodatkowych robót budowlanych przy okazji awarii, czy też rozszczelnienia rurociągu. Wykorzystany materiał umożliwi monitoring przesyłu biogazu oraz praktycznie uniemożliwi jakikolwiek wyciek.

- Planując nasz park wodny chcieliśmy dać mieszkańcom możliwość skorzystania z szeregu atrakcji, dostępnych tylko u nas m.in. symulatora surfingu, czy też wyjątkowych zjeżdżalni, jak aqualoop. Na ich zasilenie i ogrzanie potrzebujemy sporych zasobów energii elektrycznej oraz ciepła. Dlatego też zdecydowaliśmy się na wykorzystanie w tym procesie energii odnawialnej uzyskiwanej z biogazu, w której produkcji jesteśmy liderem nie tylko w Polsce – dodaje Zbigniew Gieleciak.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP