Emilewicz: MŚP powinny uczestniczyć w zamówieniach publicznych

Emilewicz: MŚP powinny uczestniczyć w zamówieniach publicznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Rozwoju chce, żeby w zamówieniach publicznych uczestniczyły również małe i średnie firmy - powiedziała we wtorek wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że w tej sprawie resort rozmawia np. z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

"Administracja musi odpowiednio budować portfel zamówień (...). Chodzi o to, by przy realizacji dużych zamówień publicznych współpracowały nie tylko duże firmy, ale również mali i średni przedsiębiorcy. Takie praktyki, znane w państwach UE, w Polsce nie były dotychczas stosowane" - powiedziała PAP Emilewicz po zakończeniu konferencji "Współpraca i budowanie relacji małych i dużych firm".

Dodała, że resort rozmawia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, aby podmiotami realizującymi zamówienia publiczne były nie tylko duże firmy, ale także małe i średnie. "W kwietniu mamy spotkanie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie (...) organizacji zamówień publicznych - mamy nadzieję, że przez małe firmy również" - powiedziała Emilewicz. Resort ma nadzieję, iż efekty tych rozmów będą widoczne "w drugim semestrze roku" - wskazała.

Podczas konferencji wiceminister podkreśliła, że współpraca małych i średnich firm z dużymi jest istotna. "Duzi dzięki takiej współpracy lepiej reagują na turbulencje gospodarcze, a mali dzięki niej się rozwijają" - mówiła. "Chcemy stymulować prywatnych małych graczy do współpracy z dużymi" - powiedziała. Podkreśliła, że Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zakłada wzrost małych firm do poziomu średnich, a średnich - do poziomu dużych.

Emilewicz przyznała jednak, że współpraca sektora MŚP z dużymi przedsiębiorstwami "idzie opornie", a jeżeli do niej dojdzie, to "mali (przedsiębiorcy - PAP) skarżą się m.in. na zatory płatnicze".

Mówiła, że jeżeli zamawiającym (daną usługę - PAP) jest administracja publiczna, a realizującym zamówienie mały lub średni przedsiębiorca, to administracja powinna dokonywać płatności jak najszybciej. "Nie czekać np. 30 dni, jak to zostało zapisane w umowie, ale płacić w momencie, gdy ma środki na realizację danej usługi" - powiedziała.

Również dyrektor departamentu małych i średnich przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju Janusz Cieszyński zgodził się, że zatory płatnicze są jedną z najpoważniejszych barier rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.

Jego zdaniem bariery, z którymi przedsiębiorcy zmagają się od wielu lat, są jednak możliwe do wyeliminowania. "Rozważamy wprowadzenie rozwiązań wzorowanych na ustawodawstwie brytyjskim. Jest tam dużo transparentności dużego przedsiębiorcy względem małego, i +spowiadanie się+, jakie praktyki duży przedsiębiorca stosuje wobec małych" - mówił.

"Współpraca małych i dużych przedsiębiorstw to krwioobieg gospodarki. Rząd przede wszystkim chce umożliwić małym firmom rozwój, płynne wchodzenie na rynek, a dużym firmom chce umożliwić ekspansję poza rynek polski i płynne nawiązywanie kontaktów z mniejszymi podmiotami" - podkreślił Cieszyński.

Obecny na konferencji prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak zapowiedział, że ZPP pod auspicjami Ministerstwa Rozwoju rozpoczął prace nad kodeksem dobrych praktyk między przedstawicielami małego i dużego biznesu. "Zachęcamy przedsiębiorców do dzielenia się takimi dobrymi praktykami i udziałem w konsultacjach prowadzonych przez ZPP" - podkreślił.

Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Patrycja Klarecka dodała, że agencja chce pomagać MŚP w przełamywaniu barier, które utrudniają im współpracę z dużymi firmami. Jej zdaniem problemem małych i średnich przedsiębiorstw jest m.in. brak pomysłów. Firmy te - jak mówiła - mogą pozyskać pieniądze na inwestycje, ale niechętnie podejmują ryzyko. "Prawie 40 proc. firm myśli o zachowaniu status quo, a nie o rozwoju" - podkreśliła.

Ponadto, mali przedsiębiorcy nie mają strategii innowacyjnej. Firmy z sektora MŚP mają natomiast - jak powiedziała Klarecka - trudności z pozyskaniem pracowników oraz z utrzymaniem tych najlepszych. Jej zdaniem powinny one korzystać ze wsparcia PARP w kwestii nie tylko rozwoju ich działalności w kraju, ale i w eksporcie.

"Mamy instrumenty wsparcia, (...) np. program Scale Up, który animuje współpracę małych innowacyjnych firm, start-upów z dużymi firmami, w tym spółkami Skarbu Państwa, które mogą być naturalnymi odbiorcami ich technologii" - powiedziała Klarecka. Dodała, że PARP w tej perspektywie finansowej dysponuje łącznym budżetem ok. 14 mld zł na wspieranie małych i średnich firm.

Na konferencji zaprezentowano również wyniki raportu "Bariery i potencjał współpracy małych i dużych przedsiębiorstw", przygotowanego na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Wynika z niego, że z perspektywy małych przedsiębiorców duże firmy są bardziej wrażliwe na globalne rynkowe trendy i zmiany. "Problemy małych przedsiębiorców, ograniczające rozwój ich biznesu, są inne - to kłopoty finansowe, mało stabilna sytuacja lokalnego rynku" - czytamy w raporcie.

Kolejną barierą rozwoju małych firm jest - jak podkreślają twórcy badania - brak środków na inwestycje. "Małe przedsiębiorstwa nie tylko często osiągają za małe zyski, ale też inwestycje poważniej nadwerężają ich budżety, wiążą się z większym ryzykiem" - wskazano w raporcie. Inny problem to brak płynności finansowej, za "który częściowo odpowiedzialne są praktyki dużych firm w roli klientów mniejszych podmiotów".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Emilewicz: MŚP powinny uczestniczyć w zamówieniach publicznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!