Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Elektrociepłownia Rafako w Raciborzu nabiera kształtów

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
21-09-2011 09:29
Elektrociepłownia Rafako w Raciborzu nabiera kształtów
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Rafako rozpoczęło starania o wydanie pozwolenia na budowę w Raciborzu własnej elektrociepłowni opalanej biomasą - poinformował portal wnp.pl prezes spółki, Wiesław Różacki. Jej budowa może potrwać od dwóch do trzech lat.

O tym, że Rafako planuje budowę elektrociepłowni, której byłoby właścicielem i operatorem, portal wnp.pl poinformował jako pierwszy przed niespełna trzema miesiącami. Czytaj: Rafako chce wybudować własną elektrociepłownię w Raciborzu
- Uruchomiliśmy procesy związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Po załatwieniu wszelkich formalności przystąpimy do budowy, która potrwa od dwóch do trzech lat. Koszty projektu nie są jeszcze ostatecznie sprecyzowane, ale będzie to mniej niż 100 mln zł - powiedział Różacki.

Głównym założeniem inwestycji jest to, aby elektrociepłownia zaopatrywała w ciepło Rafako i częściowo miasto. W przypadku miasta jest to uzależnione od przyszłego właściciela sieci ciepłowniczej w Raciborzu, którą zarządza Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu-Zdroju. Pod koniec sierpnia resort skarbu parafował umowę sprzedaży akcji PEC-u ze Spółką Energetyczną Jastrzębie, której właścicielem jest JSW.

- Nie prowadziliśmy jeszcze rozmów ze Spółką Energetyczną Jastrzębie. Na pewno wkrótce spotkamy się, możliwe, że jeszcze we wrześniu albo na początku października i będziemy rozmawiać o współpracy - wskazał Różacki. Dodał, że od tych ustaleń będzie też ostatecznie zależało to, który z podmiotów będzie operatorem elektrociepłowni.

Projekt ma duże znaczenie nie tylko dla Rafako, ale również dla miasta. W przypadku awarii sieci przesyłowej, planowana elektrociepłownia byłaby też rezerwowym źródłem zasilania w energię elektryczną, zarówno dla Rafako, jak i miasta.

W finansowaniu inwestycji spółka zamierza wykorzystać subwencje środowiskowe i fundusze unijne. Elektrociepłownia byłaby opalana biomasą, co zaktywizowałoby lokalny rynek producentów biomasy. Wstępne szacunki zakładają, że byłoby to kilkadziesiąt tysięcy ton biomasy agro rocznie. Natomiast moc bloku wyniosłaby od kilkunastu do 20 MW termicznych oraz 3-5 MW elektrycznych.

Przedsięwzięcie ma również mieć charakter badawczo-rozwojowy. We wcześniejszej rozmowie z wnp.pl prezes Różacki tłumaczył, że Rafako chciałoby zastosować w elektrociepłowni nowatorskie rozwiązania, których nie ma możliwości wypróbować u swoich klientów. Na własnej instalacji spółka mogłaby przetestować m.in. różne rozwiązania rusztów czy poszczególne warianty materiałów stosowanych na powierzchnie ogrzewane. Kocioł posłużyłby też do badania poszczególnych paliw.

Tomasz ElżbieciakSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP