Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Elektrobudowa: trudno o nowe zlecenia w polskiej energetyce

Autor: wnp.pl (TE)
16-05-2016 21:31
Elektrobudowa: trudno o nowe zlecenia w polskiej energetyce

Janusz Juszczyk, prezes Elektrobudowy

fot. mat. pras.

Pierwszy kwartał 2016 r. zakończył się dla Elektrobudowy spadkiem przychodów i zysku netto. Zmniejszyła się także wartość portfela zamówień firmy z Katowic. Zarząd wskazuje na brak nowych projektów inwestycyjnych w polskiej energetyce.

Po pierwszym kwartale 2016 r. Elektrobudowa miała na poziomie skonsolidowanym 214,83 mln zł przychodów wobec 245,83 mln zł przed rokiem. Grupa odnotowała 1,64 mln zł zysku netto wobec 9,80 mln zł zysku przed rokiem.
Spółka podała, że wpływ na wyniki miały trudności na kontrakcie na wykonanie instalacji elektrycznych wieżowcu Q22 w Warszawie. Skutkowały one wzrostem szacowanej straty tego kontraktu w pierwszym kwartale o 4,2 mln zł.

Zarząd ocenia, że będzie to stanowiło utrudnienie dla tegorocznej prognozy finansowej, ale jednocześnie podtrzymuje plan jej wykonania.

W pierwszym kwartale spółka pozyskała zlecenia o wartości 138,4 mln zł - o 46,4 proc. mniej niż rok wcześniej. Portfel zamówień Elektrobudowy na koniec marca wynosił 1,268 mld zł i był o 26,3 proc. niższy niż przed rokiem.

Trudny rynek polski

W komentarzu do wyników Elektrobudowa podkreśliła, że poza specyfiką zamówień publicznych znacznym problemem dla rynku wykonawczego jest niestabilny poziom planowanych inwestycji.

Prowadzi to do istotnych wahań koniunktury, czemu towarzyszy występowanie ryzyk, a także niekorzystnie wpływa na zrównoważony wzrost.

- Przełom 2015 i 2016 był dla polskiej energetyki czasem intensywnych zmian związanych zarówno z powołaniem nowego rządu, optymalizacją procesów wytwarzania, zapewnieniem bezpieczeństwa operacyjnego spółek strategicznych, przygotowaniem nowych inwestycji, jak i nowymi celami rządowej polityki energetycznej - wskazała Elektrobudowa.

Dodała, że strategia polskich spółek energetycznych oraz zmiany zachodzące na rynku (kwestie konsolidacji sektora energetycznego z górnictwem), determinują poziom zamówień i portfel zamówień 2016 r.

- Istnieją uzasadnione obawy, że zamierzone do realizacji zadania inwestycyjne, będą realizowane przez nowe zarządy spółek według odmiennych priorytetów lub też ulegną zamianie - podała Elektrobudowa, dodając, że może to niekorzystnie odbić się na poziomie zamówień w pierwszej połowie 2016 r.

Prognoza na 2016 r.

Według przedstawionej pod koniec stycznia prognozy, w 2016 r. na poziomie jednostkowym spółka oczekuje pozyskania zamówień o wartości 773,5 mln zł, a także 1,076 mld zł przychodów i 50,2 mln zł zysku netto. Na poziomie grupy Elektrobudowa prognozuje 1,122 mld zł przychodów i 50,9 mln zł zysku netto.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Elektrobudowa SA [ELB]

kurs:

111.05 PLN -0.95 (-0.85%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP