Elastyczność inwestorów lekarstwem na problemy rynku nieruchomości

Elastyczność inwestorów lekarstwem na problemy rynku nieruchomości
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Negatywne tendencje w polskiej gospodarce, spadająca aktywność najemców oraz utrudniony dostęp do finansowania skutecznie hamuje rozwój rynku nieruchomości komercyjnych. Niektórzy deweloperzy potrafią jednak poradzić sobie, pomimo niesprzyjających okoliczności. - Moim zdaniem to właśnie elastyczność w działaniu oraz konserwatywne podejście do zadłużenia są podstawowym warunkiem, dzięki którym firmy działające w branży nieruchomości komercyjnych radzą sobie dobrze na trudniejszym rynku w fazie spowolnienia gospodarczego - opowiada w rozmowie z Propertynews.pl Marcin Juszczyk, członek zarządu Capital Parku.

Jak Pana zdaniem przedstawia się sytuacja na warszawskim rynku nieruchomości biurowych?

Sytuacja jest dosyć wymagająca. Mamy dużą konkurencję, szczególnie jeśli chodzi o pozyskiwanie najemców, jest także wiele projektów w budowie. Dzisiejszy rynek to rynek najemcy. Firmy są zainteresowane wynajmem, ale nie zawsze gotowe są na podpisanie umowy.

Co przesądza o sukcesie konkretnego projektu komercyjnego?

Najemcy biorą pod uwagę kilka elementów. Po pierwsze całkowity koszt najmu, w skład którego wchodzi czynsz podstawowy, opłaty eksploatacyjne i bezpośrednie opłaty „licznikowe". Tu tkwi zaleta ekologicznych budynków, w których opłaty eksploatacyjne będą niższe niż w budynkach tradycyjnych. Po drugie chodzi o unikalność projektu. Capital Park stara się iść tym tropem i wszystkie nasze projekty nie pozostają niezauważone na rynku. Eurocentrum Office Complex ma unikalną lokalizację: znajduje się bardzo blisko centrum miasta i jest bardzo dobrze z nim skomunikowany, ale oferuje czynsze spoza centrum. Poza tym łączy ofertę nowoczesnego budynku klasy A+ i ofertę już istniejącego budynku Alfa, w którym koszty najmu są niższe. Daje to możliwość niektórym klientom wynajęcia prestiżowego biura w Eurocentrum Office Complex oraz np. umiejscowienia call center w budynku Alfa. Z kolei Royal Wilanów to doskonała alternatywa dla zatłoczonego Mokotowa. Najemcy coraz częściej chcą uciekać ze Służewia, a nasz projekt znajduje się w sercu Wilanowa.

Jak przedstawia się z punktu widzenia Capital Parku kwestia finansowania bankowego? Czy spotykają się Państwo z problemami ze strony banków?

Banki już od dłuższego czasu są bardzo selektywne, jeśli chodzi o finansowanie projektów deweloperskich. Jest to moim zdaniem dobre podejście, ponieważ banki pełnią obecnie funkcję swoistego regulatora oceniającego atrakcyjność nowych projektów. Dzięki temu te kiepskie nie mają szansy powstać. Taka aktywność banków z pewnością przyczyni się też do stopniowego zmniejszania podaży nowej powierzchni biurowej - szczególnie na rynku warszawskim.

Jeśli mowa o naszej firmie, Capital Park w zeszłym roku podpisał dwie duże umowy kredytowe. Zdobyliśmy 74 mln euro na budowę Eurocentrum oraz 61 mln euro na budowę Royal Wilanów. Świadczy to o tym, że nasze projekty są dobrze oceniane przez banki, z którymi mamy bardzo dobre i długofalowe relacje.

Rynek nieruchomości komercyjnych oceniany jest obecnie jako dość trudny. Jak radzi sobie Capital Park?

Naszą podstawową strategią jest realizowanie bardzo dobrych jakościowo projektów, które znajdują się w perspektywicznych lokalizacjach. Podchodząc do realizacji każdego z naszych projektów, deweloperskich czy też inwestycyjnych, zawsze rozpatrujemy go pod kątem jego atrakcyjności i unikalności na rynku. Naszym zdaniem tylko projekty oferujące nową jakość mają szansę obecnie zaistnieć z sukcesem na rynku. Dlatego naszym celem nie jest bycie największym deweloperem powierzchni biurowych w Polsce. Segment deweloperski to tylko część naszej działalności. Patrzymy na cały rynek i szukamy okazji we wszystkich branżach. Obecnie analizujemy m.in. możliwość współpracy z operatorami szpitali czy szkół. To bardzo ciekawy segment, który ma przed sobą duże perspektywy.

W naszym działaniu nie różnimy się zbytnio od naszego głównego udziałowcy, Patron Capital Partners. Jest to jedna z wiodących grup funduszy inwestujących w nieruchomości w Europie i realizuje bardzo ciekawe projekty, m.in. jest zaangażowana w budowę boisk piłkarskich, czy też hosteli młodzieżowych.

Cały wywiad na portalu propertynews.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elastyczność inwestorów lekarstwem na problemy rynku nieruchomości

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!