Ekspert: rząd chce zaktywizować spółdzielnie i TBS-y

Ekspert: rząd chce zaktywizować spółdzielnie i TBS-y
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Za tym projektem zdaje się stać idea, by zaktywizować spółdzielnie i TBS-y jako podmioty sektora budownictwa społecznego; to modyfikacja istniejących już mechanizmów polityki mieszkaniowej - mówi PAP urbanista, dr Adam Radzimski o projekcie zmian w prawie dot. budownictwa mieszkaniowego.

Projekt autorstwa resortu infrastruktury i budownictwa znajduje się na etapie konsultacji publicznych. Zakłada zmiany w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy budownictwa komunalnego w formule towarzystw budownictwa społecznego oraz budownictwa spółdzielczego.

"Przedstawiony projekt nie przynosi zmian rewolucyjnych w zakresie polityki mieszkaniowej. Proponowane zmiany prawne mają na celu usprawnienie pewnych procedur związanych z działalnością spółdzielni mieszkaniowych i towarzystw budownictwa społecznego" - stwierdził urbanista z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w geografii miasta. "Za tym projektem zdaje się stać idea, aby zaktywizować spółdzielnie i TBS jako podmioty sektora budownictwa społecznego" - wskazał.

"Budownictwo społeczne, to część sektora mieszkaniowego pomiędzy budownictwem rynkowym a budownictwem socjalnym, adresowanym do osób w najtrudniejszej sytuacji materialnej. Jak do tej pory, sektor ten jest w Polsce słabo reprezentowany" - podkreślił dr Radzimski. "Spółdzielnie mieszkaniowe i towarzystwa budownictwa społecznego nie były w ostatnich latach na tym polu aktywne, koncentrując się na zarządzaniu posiadanymi zasobami, lub też podejmując w pewnym zakresie działalność deweloperską, a więc na zasadach rynkowych" - mówił.

"Przedstawiony projekt postrzegam nie tyle jako element zapowiadanego programu mieszkanie plus, co jako modyfikację istniejących już mechanizmów polityki mieszkaniowej. Oczekujemy wciąż zatem na przedstawienie szczegółów dotyczących realizacji zasadniczej części programu mieszkaniowego, który jest ważną częścią agendy politycznej obecnego rządu" - podsumował Adam Radzimski.

W czerwcu rząd przedstawił założenia programu mieszkanie plus. We wtorek ma przyjąć uchwałę ws. przyjęcia tego programu.

Mieszkanie plus zakłada wiele działań i instrumentów o charakterze legislacyjnym i finansowym. Najważniejsze to powołanie Narodowego Operatora Mieszkaniowego, który z wykorzystaniem zasobu gruntów publicznych (zgromadzonych w planowanym do powołania Narodowym Funduszu Mieszkaniowym) będzie budował mieszkania na wynajem (w tym z opcją dochodzenia do własności) przeznaczone dla osób o umiarkowanych dochodach.

Przewidziano także wsparcie budownictwa na wynajem dla osób o niskich dochodach (społeczne budownictwo czynszowe) realizowane przede wszystkim przez samorządy lokalne - bezpośrednio lub we współpracy z innymi podmiotami (np. towarzystwami budownictwa społecznego, spółdzielniami mieszkaniowymi itp.). Ma być również stworzony system wsparcia regularnego oszczędzania na cele mieszkaniowe; wsparcia remontów i termomodernizacji zasobów mieszkaniowych; zmiany w regulacjach wpływających na możliwość budowania nowych mieszkań oraz właściwego gospodarowania istniejącym zasobem (m.in. regulacje cyklu inwestycyjno-budowlanego, prawo mieszkaniowe).

Poszczególne projekty - jak zapowiedziano - będą koordynowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, we współpracy z innymi organami władz publicznych oraz innymi podmiotami (np. Bank Gospodarstwa Krajowego).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekspert: rząd chce zaktywizować spółdzielnie i TBS-y

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!