Eksperci: zła sytuacja budownictwa mieszkaniowego

Eksperci: zła sytuacja budownictwa mieszkaniowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wzrost liczby oddawanych mieszkań jest efektem wzrostu produkcji sprzed dwóch lat. Jednak wyhamowanie nowych budów świadczy o złej sytuacji budownictwa mieszkaniowego - uważają eksperci rynku mieszkaniowego.

Dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Jacek Bielecki podkreślił, że październikowy wzrost liczby oddawanych mieszkań jest efektem wzrostu produkcji sprzed dwóch lat, kiedy wielu deweloperów rozpoczęło nowe projekty. Jego zdaniem dane za sam październik, czy za 10 miesięcy, nie oddają jednak w pełni sytuacji. Zwrócił uwagę na wyhamowanie nowych budów. Według niego w trzecim kwartale jest to spadek o 35 proc. "Dopiero te dane pokazują rzeczywisty stan budownictwa mieszkaniowego" - powiedział PAP.

GUS podał w poniedziałek, że w październiku liczba oddanych do użytku mieszkań wzrosła o 2,6 proc. rok do roku, natomiast liczba pozwoleń na budowę mieszkań spadła o 10,8 proc. rdr, a liczba rozpoczętych budów mieszkań spadła o 23,6 proc. rok do roku.

Według wstępnych danych GUS, w okresie styczeń-październik 2012 r. oddano do użytkowania 119 tys. 171 mieszkań, tj. o 18,0 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2011 r. W okresie dziesięciu miesięcy br. wydano pozwolenia na budowę 141 tys. 378 mieszkań, tj. o 9,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub. roku. Zmniejszyła się również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 127 002, tj. o 10,4 proc.

Ekspert ds. budownictwa w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową Marcin Peterlik zwrócił uwagę na to, że dane GUS pokazują spadek liczby rozpoczynanych nowych budów zarówno w budownictwie indywidualnym, jak zorganizowanym.

"Najnowsze dane GUS potwierdzają, że budownictwo mieszkaniowe znalazło się w dołku. Ponadto wskaźniki wyprzedzające, do których należą: liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto i na realizację których wydano pozwolenia - wyraźnie niższa niż w tym samym okresie roku ubiegłego, pokazują, że nie ma co oczekiwać szybkiej poprawy sytuacji" - powiedział PAP Peterlik.

Dodał, że ma to związek z pogorszeniem sytuacji makroekonomicznej i z osłabieniem popytu na rynku mieszkaniowym, co objawia się m.in. spadkiem cen mieszkań.

Zdaniem prezesa firmy doradczej CEE Property Group Pawła Grząbki, dane GUS pokazują niewielki wzrost udziału budownictwa indywidualnego w porównaniu z mieszkaniami deweloperskimi, co potwierdza zmniejszającą się aktywność spółek deweloperskich. "Spadek jest powodowany w dużym stopniu przez mniejszą aktywność deweloperów działających w Warszawie i okolicach, a ten region odpowiada za ok. jedną trzecią całego polskiego rynku" - powiedział PAP.

Zwrócił też uwagę na utrzymująca się spadkową tendencję liczby wydanych pozwoleń na budowę oraz liczby mieszkań, których budowa się rozpoczęła. "To efekt dekoniunktury na rynku deweloperskim oraz wstrzemięźliwości banków w finansowaniu małych i średnich firm deweloperskich" - stwierdził.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!