Eksperci: Morawiecki jako premier może przyspieszyć Mieszkanie plus

	Eksperci: Morawiecki jako premier może przyspieszyć Mieszkanie plus
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Objęcie przez Mateusza Morawieckiego stanowiska premiera daje szanse na przyspieszenie prac nad projektem Mieszkanie plus - powiedzieli PAP eksperci. Zauważyli, że sukcesu nie da się osiągnąć bez udziału sektora prywatnego.

  • Objęcie przez Mateusza Morawieckiego stanowiska premiera daje szanse na przyspieszenie prac nad projektem Mieszkanie Plus
  • Zdaniem deweloperów - niezbędne są inicjatywy rządu zmierzające do usprawniania procesu inwestycyjnego oraz zapewnienia dostępu do gruntów
  • Realizacja celów Mieszkania plus nie jest możliwa bez udziału sektora prywatnego.


Jak przyznał dyrektor generalny HRE Think Tank Michał Cebula "objęcie teki premiera przez Mateusza Morawieckiego daje szanse na przyspieszenie prac nad projektem Mieszkanie plus". Jego zdaniem, Morawiecki jako premier "będzie miał większą łatwość w przerywaniu istniejących blokad na styku różnych urzędów i różnych grup interesów obecnych w przestrzeni publicznej".

Jak ocenił Cebula, projekt Mieszkanie plus jest "niezwykle istotny społecznie". "Pozwoli zaspokoić potrzeby mieszkaniowe ludzi, którzy nie mają przy dzisiejszych uwarunkowaniach szans na mieszkanie z rynku komercyjnego" - dodał.

Jak zauważył prezes Grupy Inwest Piotr Hofman, "Mieszkanie plus to ogromne wyzwanie dla nowego rządu, a premier ma obecnie dwa lata, aby ten program uczynić flagowym kołem zamachowym rządu".

Hofman ocenił, że "tak jak 500 plus to flagowy program wdrożony i realizowany przez premier Beatę Szydło, tak Mieszkanie plus to zadanie dla nowego premiera". "Taki program nigdy w Polsce nie powstał i jego wielowątkowość może być na kolejne dekady wyznacznikiem sukcesu Morawieckiego. Realizowana Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju pokazuje, z którymi obszarami należy się zmierzyć, aby polska gospodarka dołączyła do światowych liderów i abyśmy wkrótce uzyskali miejsce w G10" - dodał Hofman.

Także zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich "doświadczenie biznesowe premiera, które zdobywał przez wiele lat i znakomicie wie, jak ważne są przyjazne warunki dla inwestowania, spowoduje, że przepisy dotyczące branży nieruchomości będą tworzyły przyjazne środowisko do inwestowania, a wszystkie sektory gospodarki będą traktowane na równi".

Związek przypomniał, że budownictwo wielorodzinne oraz tzw. komercyjne odpowiada za znaczącą część PKB w Polsce - łącznie 8,6 proc. "Troską rządu powinno być łamanie barier administracyjnych i biurokratycznych utrudniających realizację mądrej i zrównoważonej polityki mieszkaniowej" - stwierdził PZFD.

"Jeżeli chodzi o program Mieszkanie plus, to uważamy, że niezbędne jest dostosowanie założeń tego programu w taki sposób, aby przystawały do realiów ekonomicznych" - zauważył PZFD, zaznaczając, że realizacja celów Mieszkania plus nie jest możliwa bez udziału sektora prywatnego.

PZFD przypomniał, że celem rządu jest osiągnięcie średniej europejskiej ilości mieszkań przypadających na tysiąc mieszkańców. W tym celu - zdaniem deweloperów - niezbędne są inicjatywy rządu zmierzające do usprawniania procesu inwestycyjnego oraz zapewnienia dostępu do gruntów.

Zdaniem dyrektora ds. rozwoju w e-bazanieruchomosci.pl Macieja Górki, trudno ocenić czy nominacja Morawieckiego na premiera Polski wpłynie na realizację programu Mieszkanie plus. "Tak kolosalne przedsięwzięcie wymaga ogromnego nakładu pracy, wiedzy i przede wszystkim czasu" - dodał.

"Uważam, że na poziomie projektowania założeń programu nie przewidziano pewnych trudności, które napotkano w trakcie, a wpływających na proces legislacyjny" - ocenił Górka. Przypomniał, że trzeba mieć na uwadze, że Mieszkanie plus ma charakter ogólnopolski (…), a to wymaga właściwej koordynacji i aby uniknąć przyszłych negatywnych konsekwencji.

Górka liczy na to, że przyszły premier zapozna się z opiniami profesjonalnych uczestników rynku nieruchomości ws. Krajowego Zasobu Nieruchomości, a ci - jak dodał - wskazują na potrzebę zmian niektórych zapisów w ustawie o KZN.

Program Mieszkanie plus realizowany jest obecnie przez Krajowy Zasób Nieruchomości (Mieszkanie plus) oraz przez BGK Nieruchomości (Mieszkania dla Rozwoju).

Ustawa o KZN weszła w życie 11 września br. Dzięki niej powstał tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty, które wejdą do KZN, zostaną przeznaczone pod budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus. Czynsz będzie ustalany na podstawie rozporządzenia wydawanego co roku przez Radę Ministrów.

Zobacz też: Program Mieszkanie plus otwarty na prywatnych inwestorów

Dzięki listom intencyjnym podpisanym przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) z gminami może powstać 3,5 tys. mieszkań w programie Mieszkanie plus. Od 11 września do początków grudnia 2017 r. Krajowy Zasób Nieruchomości podpisał 42 porozumienia z samorządami.

Największą liczbę mieszkań przewidują porozumienia z Legnicą (665), Kielcami (155), Kuźnią Raciborską (150), Przemyślem (150), Świnoujściem (130), Łomżą (115) i Zieloną Górą (100).

Samorządy, które zadeklarowały od kilkunastu do kilkudziesięciu mieszkań w programie Mieszkanie plus z KZN to m.in. Barwice, Chojna, Darłowo, Goleniów, Hajnówka, Kalisz Pomorski, Mirosławiec, Pcim, Polanów, Skawina, Sławno, Strzelin, Trzebnica, Tychowo, Ujsoły, Walim, Węgorzyno i Zgorzelec.

Z kolei BGK Nieruchomości realizuje Mieszkania dla Rozwoju, część komercyjną szeroko pojętego programu Mieszkanie plus. Lokale wybudowane przez BGKN nie będą objęte ustawą o KZN, w tym regulacjami dotyczącymi wysokości czynszów i zasad kwalifikowania najemców.

Zobacz też:Mieszkanie Plus może objąć domy jednorodzinne

BGKN realizuje inwestycje m.in. w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Wałbrzychu czy Kępnie. Łącznie spółka ma w przygotowaniu około 15 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. już powstaje.(PAP)


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eksperci: Morawiecki jako premier może przyspieszyć Mieszkanie plus

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!