XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Eksperci: Dróg buduje się więcej, a mieszkań mniej

Eksperci: Dróg buduje się więcej, a mieszkań mniej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Widać spory postęp, w porównaniu z ubiegłym rokiem, w budowie dróg. Gorzej wygląda sytuacja w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym - wynika z podsumowania wyników pierwszych pięciu miesięcy roku w budownictwie, przedstawionego przez Fundację Wszechnicy Budowlanej.

Dane GUS po pięciu miesiącach 2011 r. wskazują, że w budownictwie utrwala się dobra sytuacja. Dotyczy to zwłaszcza budownictwa infrastrukturalnego, m.in. budowy dróg - podkreślono we wtorek podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez FWB.

"Podobnie jak w maju, również w czerwcu coraz więcej przedsiębiorstw korzystnie ocenia sytuację na rynku budowlanym, ale optymizm jest umiarkowany" - podkreśla prof. Zofia Bolkowska z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie.

Jej zdaniem poprawa sytuacji nie dotyczy wszystkich sektorów budownictwa.

"Niestety maleje liczba oddawanych do użytku mieszkań. Nie najlepiej jest też w budownictwie takich obiektów jak hotele, galerie handlowe, magazyny. Inwestorzy zagraniczni od początku kryzysu redukowali swój udział w inwestycjach tego typu i niechętnie wracają na polski rynek budowlany" - powiedziała PAP prof. Zofia Bolkowska.

W pierwszym kwartale 2011 r. rozpoczęto budowę o 13,6 proc. mieszkań więcej niż przed rokiem, ale w następnych miesiącach sytuacja się pogorszyła. W efekcie w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku rozpoczęto o 3,8 proc. budów mniej niż rok temu. W przypadku deweloperów ten spadek wyniósł aż 13,3 proc. Od stycznia do maja tego roku oddano do użytku o 14,9 proc. mieszkań mniej (w przypadku deweloperów o 28,8 proc. mniej).

Zdaniem ekspertów, przedsiębiorcom budowlanym najbardziej przeszkadzają wysokie koszty zatrudnienia i konkurencja na rynku oraz wzrost cen materiałów i kłopoty z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników. Lepsza sytuacja w budownictwie infrastrukturalnym zwiększa popyt na wykwalifikowane kadry. Wbrew wcześniejszym przewidywaniom, że nie będzie presji na płace, w budownictwie wzrastają one szybciej niż w sektorze przedsiębiorstw.

Otwarcie kolejnych unijnych rynków pracy może spowodować większą emigrację zarobkową z Polski. Zdaniem analityków może, choć nie musi, powtórzyć się sytuacja z lat 2006-2008, kiedy nastąpił odpływ kadr budowlanych z kraju i dynamiczny wzrost płac w tej gałęzi gospodarki.

Według prezesa zarządu Fundacji Wszechnicy Budowlanej Zbigniewa Bachmana, dane GUS nie są niestety pełne, a przez to być może sytuacja w budownictwie nie jest faktycznie tak dobra, jak wynika z danych GUS. "Chodzi o to, że GUS nie uwzględnia w swych statystykach małych firm, liczących poniżej 9 pracowników, a one stanowią prawie połowę rynku firm remontowo-budowlanych, czyli budowlanych podwykonawców" - powiedział PAP Zbigniew Bachman.

Według danych GUS w 2010 r. w Polsce oddano do użytku 135 tys. 818 mieszkań.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eksperci: Dróg buduje się więcej, a mieszkań mniej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!