XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ekolodzy wstrzymają unijną kasę na budowy

Ekolodzy wstrzymają unijną kasę na budowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Już 16 lipca do Brukseli trafią polskie plany, jak wydawać 67 mld euro z Unii. Ale o tym, jak szybko napoczniemy te pieniądze, nie zdecydują drogowcy, ale Ministerstwo Środowiska. Jeśli resort nie przyspieszy wyznaczania siedlisk zwierząt i gniazd ptaków, może opóźnić się budowa dróg, remonty na kolei i inne inwestycje infrastrukturalne, bo Komisja Europejska nie będzie dotować żadnych projektów, jeśli nie wiadomo, czy leżą na obszarach Natura 2000, czy nie.

Natura 2000 to lista obszarów chronionych. Każdy kraj Unii musi mieć spis tych obszarów, żeby przy inwestowaniu wiedzieć, którędy nie prowadzić dróg. A jeśli już musi chronione obszary przeciąć - jak zrekompensować straty. Polska też ma swój spis obszarów chronionych - wyjaśnia "Gazeta Wyborcza".

Problem w tym, że Komisja Europejska kazała nam go poprawić. Dostała bowiem od naszych organizacji ekologicznych odrębny spis (tzw. shadow list), który nie do końca pokrywa się z tym, co wysłał rząd. KE poprosiła więc nasze Ministerstwo Środowiska, żeby sprawdziło, czy obszary z listy ekologów trzeba chronić.

Już dziś mamy kłopoty z Naturą - Komisja wstrzymała pieniądze na remont m.in. trasy kolejowej E30 na Dolnym Śląsku, bo Polska nie potrafi określić, czy budowa przechodzi przez obszary Natury - czytamy w dzienniku.

Ale to dopiero początek problemów. Komisja bowiem zastrzegła, że nie możemy finansować z 67 mld euro na lata 2007-13 żadnych inwestycji, które przechodzą przez sporne obszary Natury 2000. Takich projektów jest masa - to m.in. trasy kolejowe, autostrady, drogi. Na budowach prowadzonych za unijne euro, które przechodzą przez sporne obszary Natury 2000, nic się nie dzieje.

Na szczęście rządowi udało się doprowadzić przynajmniej do tego, że nasze programy mimo kłopotów z Naturą 2000 będą przez Unię przyjęte do oceny.

- Do programów wprowadzimy zapisy, na mocy których Polska zobowiązuje się, że w przypadku, gdy inwestycje z unijnych dotacji są na potencjalnych obszarach Natura 2000 z tzw. shadow list, że albo dokładnie wyznaczymy te obszary, albo wykażemy, że ich tam po prostu nie ma - wyjaśnia :GW: Janusz Mikuła z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. - Nie ma obaw, że z powodu nieuzgodnienia przez Polskę wszystkich obszarów Natury 2000 opóźni się wysłanie naszych programów operacyjnych do Brukseli. Wyślemy je najpóźniej w poniedziałek - dodaje Mikuła.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekolodzy wstrzymają unijną kasę na budowy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!