PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Eiffage wygrało proces - dostanie 17 mln zł od Dąbrowy Górniczej

Autor: WNP.PL (TE)
25-04-2016 09:47
Eiffage wygrało proces - dostanie 17 mln zł od Dąbrowy Górniczej

Gmach Urzędu Miejskiego, Sądu i Prokuratury przy ul. Granicznej w Dąbrowie Górniczej.

Fot. UM Dąbrowa Górnicza

Eiffage Polska Budownictwo otrzyma ponad 17 mln zł od Dąbrowy Górniczej. To efekt sądowego rozstrzygnięcia, dotyczącego sporu sprzed kilkunastu lat.

Sprawa dotyczy budowy nowego gmachu Urzędu Miejskiego, Sądu i Prokuratury przy ul. Granicznej. Wzajemne rozliczenia i roszczenia związane z realizacją kontraktu na budowę i eksploatację obiektu odbywały się pomiędzy czterema podmiotami.
Wśród nich znalazły się: Gmina Dąbrowa Górnicza, Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL SA (właściciel terenu, na którym stoi UM), Mitex (obecnie Eiffage Polska Budownictwo) oraz Centrum Administracji.

- Wszystkie te podmioty posiadały różne roszczenia wobec siebie, oparte na różnych podstawach prawnych. Bezspornym w tamtym czasie było jedynie to, że budynek został wybudowany i zaczął funkcjonować - wskazał dąbrowski magistrat.

W piątek 22 kwietnia, na nadzwyczajnej sesji dąbrowskiej rady miejskiej, podjęto decyzję o wyasygnowaniu z budżetu gminy wyasygnowaniu i przekazaniu na rzecz Centrum Administracyjnego (spółka zależna Miteksu, administrująca budynkiem w latach 2002-2004) kwoty 17,38 mln zł.

Wyrok po 12 latach

Jak podał magistrat, przekazanie środków wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach, wydanego 22 stycznia 2016 r., który w całości uwzględnił żądania Centrum Administracyjnego w zakresie kwoty 7,05 mln zł z ustawowymi odsetkami ok. 11 mln zł, a także wszystkimi kosztami procesowymi.

Sprawa sądowa toczyła się od maja 2004 r. i dotyczyła niezapłacenia siedmiu faktur na kwotę 7,05 mln zł z ustawowymi odsetkami z tytułu czynszu i opłaty eksploatacyjnej.  Wszystkie pozostałe sprawy sądowe z powództwa lub przeciwko gminie Dąbrowa Górnicza zostały już prawomocnie zakończone.

Wydany przez Sąd Apelacyjny wyrok jest prawomocny. Magistrat wskazał, że prezydent - chcąc uniknąć kosztów postępowania egzekucyjnego, które mogą wynieść nawet 15 proc. i zagrożenia, jakim może być zajęcie konta gminy - podjął decyzję o uregulowaniu kwot zasądzonych wyrokiem. Dotychczas miasto zapłaciło już 10,77 mln zł z zasądzonej kwoty.

Uszczerbek dla budżetu

- Z uwagi na prawomocność wyroku podjąłem decyzję o uregulowaniu zasądzonych kwot. Działania te wymagają też zgody Rady Miejskiej. Jednocześnie zwróciłem się o kasację wyroku, złożyłem zawiadomienie w prokuraturze o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez poprzednie władze miasta - skomentował Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

- Osoby, które 12 lat temu podjęły decyzję o „schowaniu faktur do szuflad” naraziły nasze miasto na konsekwencje, z którymi dzisiaj mamy do czynienia - dodał.

Jak podkreśliła Janina Bronikowska-Radosz, skarbnik miasta, konieczność zapłacenia wyroku nie wpłynie na realizację miejskiego budżetu, ale będzie potrzebna większa dyscyplina wydawania środków publicznych.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 135 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP