Dworce widma

Dworce widma
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czy można mieć wyremontowany i zamknięty dworzec? We Wrocławiu to udowodnili - mają takie trzy.

We Wrocławiu wyremontowane i pomalowane dworce na stacjach Kuźniki, Leśnica i Pracze, czekają na swoje wielkie otwarcie, które... nie może nastąpić.

Wszystkie obiekty zostały gruntownie zmodernizowane z myślą o obsłudze i wygodzie pasażerów. Poprawie uległa estetyka obiektów, które były modernizowane pod okiem konserwatora zabytków, a także bezpieczeństwo podróżnych ze względu na instalację systemu monitoringu. Co z tego skoro pasażerowie mogą je jedynie podziwiać z zewnątrz? I przyjdzie im jeszcze długo poczekać zanim zostaną wpuszczeni do środka.

- Naprawdę chcielibyśmy je otworzyć dla podróżnych, jednakże przewoźnicy kolejowi nie chcą partycypować w kosztach ich utrzymania czy to przez pokrycie części kosztów utrzymania powierzchni ogólnodostępnych, czy to przez wynajem i uruchomienie kas biletowych, czy przez sprzątanie, ogrzewanie etc. Sami nie jesteśmy w stanie ponosić całości tych kosztów - tłumaczy Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP SA we Wrocławiu.

Rzecznik uważa też, że powodem, dla którego trzy zmodernizowane dworce mają zamknięte poczekalnie i kasy biletowe jest to, że przewoźnicy nie widzą potrzeby zapewnienia obsługi podróżnych na tych dworcach.

- Przewoźnicy wychodzą z założenia, że dworce podróżnym są kompletnie nieprzydatne, a bilet podróżni mogą przecież kupić w pociągu, tak jak skorzystać z toalety - mówi Sarna. - W związku z tym możemy powiedzieć, że dworce zostaną w całości otwarte dla podróżnych w momencie, gdy przewoźnicy kolejowi otworzą na nich kasy biletowe, bądź też będą partycypować w utrzymaniu powierzchni ogólnodostępnych - tłumaczy rzecznik.

Dodaje też, że PKP SA cały czas zabiega o pozyskanie ajentów, którzy mogliby zamiast przewoźników zająć się uruchomieniem kas biletowych.

Z innego typu problemem z dworcem widmo borykają się w Goczałkowicach - Zdroju. Miejscowość ciesząca się sławą i prestiżem straszy przyjeżdżających pociągiem kuracjuszy. Budynek dworca powstał jeszcze w 1870 roku i był wówczas chlubą uzdrowiska. Dziś niszczejąca nieruchomość, niedostępna dla podróżnych, straciła dawny blask. Teraz budzi raczej wstręt i odrazę niż zachwyt.

- Mogliśmy przejąć budynek już w 2004 roku. Gdyby do tego doszło dworzec już dawno byłby wyremontowany - mówi Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice - Zdrój. - Kolej jednak zaproponowała zbyt wysoką cenę, a z inspekcji wynikało, że koszt remontu znacznie przekroczyłby wartość nieruchomości. Samorządu nie stać na tak wielkie obciążenie finansowe - tłumaczy.

Po pożarze jaki miał miejsce w 2004 roku, wyprowadzili się lokatorzy zamieszkujący piętro budynku. Następnie PKP zlikwidowało kasy i zamurowało drzwi do poczekalni.

- Kiedy najemcy mieszkań wyprowadzili sie, budynek zamknięto - informuje Jolanta Michalska z Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP - Zanim jednak zostały zamurowane drzwi i okna, budynek został jeszcze raz podpalony i zdewastowany - dodaje.

Na przyjazd pociągu podróżni muszą więc czekać na zewnątrz, a bilet kupować u konduktora.

- Spółka nie była w stanie utrzymywać dworca i z przyczyn ekonomicznych zmuszona była ograniczyć jego funkcjonowanie, a w ostateczności w końcu zamknąć - mówi Michalska.

Skoro PKP ma problemy z zagospodarowaniem dworca, może czas pomyśleć o jakimś innym, niż dotychczasowe wykorzystanie budynku? Taki innowacyjny pomysł pojawił się m.in. w Rudzie Śląskiej. Tam władze chcą przejąć nieruchomość od PKP i przekazać ją Archidiecezji Katowickiej, by powstał w niej kościół. W ten sposób zabytkowa budowla nie niszczałaby, a mieszkańcy zyskaliby swój własny kościół. Jak donoszą lokalne media procedura przekazania dworca miastu jest w toku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dworce widma

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!