Duży wzrost cen mieszkań. Grozi nam bańka spekulacyjna?

Duży wzrost cen mieszkań. Grozi nam bańka spekulacyjna?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ceny mieszkań w kraju zaczęły rosnąć i to jak mówi Bartosz Turek analityk Open Finance są już dynamiczne wzrosty.


- Jeżeli spojrzymy na średnie dla największych miast, to okaże się, że z tak zwanego indeksu hedonicznego Narodowego Banku Polskiego oznacza, że mieszkania zdrożały o 7 proc. To jest dwukrotnie więcej od sytuacji, którą można by uznać za normalną i bezpieczną. Są miasta, gdzie te ceny wzrosły jeszcze mocniej. W Trójmieście mamy do czynienia z ponad 13-procentowym wzrostem. W Krakowie ceny mieszkań używanych wzrosły o 10 proc., a w Szczecinie ponad 7 proc., w Warszawie ponad 5 proc. - wylicza gość.

Powody tych wzrostów zdaniem eksperta są dwa.

- Przede wszystkim niskie stopy procentowe, które powodują, że kredyty są tanie, a lokaty nisko oprocentowane. Dodatkowo dobra sytuacja gospodarcza, czyli spadające bezrobocie i rosnące wynagrodzenia i do tego jeszcze pieniądze z programu 500+ powodują, że Polacy mają coraz więcej pieniędzy i chcą inwestować na rynku nieruchomości - wyjaśnia gość.

Czy trend się utrzyma?


Ale jak mówi Marcin Krasoń, analityk Homebrokera te ostatnie wzrosty cen wcale nie muszą być stałą tendencją.

- Warto patrzyć na ceny mieszkań w dłuższym okresie. Z tej perspektywy nadal widać stabilizację, z nachyleniem w kierunku wzrostu cen. Polacy chcą coraz wyższego standardu, chcą coraz godniej żyć - przypomina.

Gdzie najdrożej?


Ciągle zdecydowanie najdroższe mieszkania są w Warszawie.

- W stolicy średnia cena sięga 7-7,5 tys. zł za metr kwadratowy. Warszawa to największy rynek, centrum biznesowe i akademickie. Standardowo jest tak, że im większe miasto tym wyższe ceny nieruchomości. Zatem na kolejnych miejscach jest Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk. Wyjątkiem od tej reguły jest Łódź, która ma trochę pecha ze względu na bliskość Warszawy. Młodzi ludzie z Łodzi ucieka do Warszawy, zatem społeczeństwo się starzeją, a to nie zachęca inwestorów do inwestowania - wyjaśnia rozmówca.

Ale ceny nieruchomości rosną też w Łodzi.

Grozi nam bańka spekulacyjna?


Zdaniem Bartosza Turka te wzrosty cen mogą się utrzymać.

- Póki stopy procentowe są na niskim poziomie, a koniunktura jest dobra to możemy się spodziewać, że ceny mieszkań będą rosły. Podkreślam, że tak dynamiczne wzrosty przy niskiej inflacji to są niebezpieczne wzrosty, bo zwiastują bańkę spekulacyjną - ostrzega.

Bo rynek rośnie w bardzo szybkim tempie i deweloperzy z miesiąca na miesiąc bija kolejne rekordy budowy i sprzedaży mieszkań.

I jeszcze nigdy wcześniej nie budowali tak dużej liczby mieszkań. Od czerwca 2016 roku do maja tego roku, czyli w ciągu 12 miesięcy, rozpoczęli budowę prawie 94 tys. lokali - wynika z danych GUS. Nigdy wcześniej nie sprzedawali też aż tylu mieszkań. Dane firmy doradczej REAS mówią, że firmy z siedmiu miast w Polsce upłynniły przez cztery kwartały prawie 64 tys. mieszkań. Jest to najwyższy wynik w historii - o niemal 21 proc. wyższy niż w analogicznym okresie rok wcześniej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Duży wzrost cen mieszkań. Grozi nam bańka spekulacyjna?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!