PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Duże straty Remaku. Winna stal T24

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
02-11-2012 11:49
Duże straty Remaku. Winna stal T24

Budowa bloku w Elektrowni Neurath

Fot. (mat. pras. Remak)

Opolski Remak, specjalizujący się w pracach montażowych dla energetyki, zanotował w trzecim kwartale 2012 r. stratę w wysokości blisko 15 mln zł. Jako jej główną przyczynę władze spółki wskazują kontrakty, przy realizacji których wykorzystywana jest stal T24.

W trzecim kwartale Remak miał 118,02 mln zł przychodów oraz 14,59 mln zł straty netto. Rok wcześniej było to 63,9 mln zł przychodów oraz 2,26 mln zł zysku netto.
Ponad 65 proc. przychodów spółka wypracowała w Holandii; 19,5 proc. obrotów wygenerowała na rynku niemieckim, a na polskim i słoweńskim odpowiednio 13,7 proc. oraz 1,7 proc.

We wrześniu Remak rozpoczął realizację kontraktu na wykonanie montażu części ciśnieniowej i rurociągów kotła dla nowego bloku w Elektrowni TES Sostanj w Słowenii. Wartość kontraktu opiewa 26,4 mln euro, czyli ok. 111,13 mln zł.

Zamawiającym jest Alstom Boiler Deutschland, a prace mają potrwać do stycznia 2014 r. Nowy blok, opalany węglem brunatnym, będzie miał 600 MW mocy.

Początkowo wartość podpisanego w styczniu tego roku kontraktu miała wynosić 162 mln zł, ale została ona obniżona do 111 mln zł na mocy zawartego w lipcu aneksu do umowy.

W sumie po trzech kwartałach Remak zanotował 322,24 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 16,52 mln zł straty netto. Rok wcześniej było to 149,82 mln zł przychodów oraz 5,44 mln zysku netto.

- Na wzrost przychodów spółki zasadniczy wpływ miało wejście w zasadniczą fazę realizacji kontraktu Eemshaven w Holandii. Na wysokość przychodów znaczący wpływ miały dochody z kontraktów realizowanych za granicą - poinformował zarząd Remaku.

- Udział eksportu w sprzedaży utrzymał się na poziomie pierwszego półrocza 2012 r. W dłuższej perspektywie prognozujemy utrzymanie przewagi udziału przychodów z rynków zagranicznych nad przychodami z kraju na aktualnym poziomie - dodał.

Zarząd wskazał, że wysoki poziom kosztów w trzecim kwartale jest efektem realizacji kontraktów wykonywanych z użyciem stali T24.

- Prace spawalnicze z zastosowaniem stali T24 na skutek podwyższonych wymagań jakościowych znacząco wydłużających czas prac spawalniczych przełożyły się na spadek wydajności pracy i obniżkę marży brutto. Na bazie zaktualizowanych wycen kontraktów Westfalen i Eemshaven strata na sprzedaży brutto wyniosła 10,12 mln zł - poinformował zarząd.

- Renegocjacje kontraktów, o których spółka informowała w sprawozdaniu z działalności za pierwsze półrocze 2012 r. zakończyły się pozytywnie w zakresie zapewnienia płynności finansowej na bezpiecznym poziomie. Natomiast wystąpienie spółki o zmianę wartości kontraktów zostały uwzględnione tylko częściowo - dodał.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 504 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 330 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP