PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Duże przychody Hydrobudowy Polska. Problemy także

Autor: wnp.pl (TE)
02-05-2012 15:29
Duże przychody Hydrobudowy Polska. Problemy także
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Skonsolidowane przychody Hydrobudowy Polska - w ponad 63-procentach zależnej od PBG - przekroczyły w 2011 r. poziom 1,8 mld zł i były największe w jej historii. Spółka boryka się jednak z rosnącymi zobowiązaniami i problemami z płynnością finansową.

W sumie 2011 r. Hydrobudowa miała na poziomie skonsolidowanym 1,809 mld zł przychodów ze sprzedaży i 14,68 zysku netto. Rok wcześniej było 1,581 mld zł przychodów oraz 7,97 mln zł czystego zarobku.
W strukturze przychodów dominowały zlecenia z sektorów budownictwa przemysłowego i mieszkaniowego (40,9 proc.), drogowego (40,6 proc.), wodnego (5,2 proc.) oraz gazu, ropy i paliw (2,5 proc.).

Zobowiązania na koniec 2011 r. wynosiły 1,223 mld zł wobec 985 mln zł rok wcześniej, z czego zobowiązania krótkoterminowe stanowiły 1,177 mld zł wobec 955 mln rok wcześniej.

Na początku stycznia 2012 r. wartość portfela zamówień grupy wynosiła ok. 2 mld zł, z czego ponad 1,5 mld zł przypada do realizacji w tym roku. Największy udział stanowiły kontrakty z segmentu drogowego (54 proc.). Drugi w kolejności był segment wody (22,2 proc.), a trzeci budownictwa przemysłowego i mieszkaniowego (21,5 proc.).

- Biorąc pod uwagę wielkość portfela zamówień przypadających do realizacji w 2012 r., można oczekiwać, że w tym roku wartość przychodów spółki będzie na zbliżonym poziomie, co sprzedaż grupy w ostatnich latach. Dominujący udział w portfelu zamówień kontraktów z segmentu drogowego może powodować utrzymywanie się silnej presji kosztowej i w efekcie dalszy spadek średniej marży z realizowanych umów - napisano w raporcie rocznym Hydrobudowy.

- Z uwagi na to, że strategia spółki i grupy zakłada stopniowe ograniczanie działalności w segmencie drogowym (…), w kolejnych latach możliwy jest zmniejszenie skali działalności (wg obrotów). Zakończenie obecnie realizowanych projektów z segmentu drogowego powinno jednak przyczynić się do znacznego zmniejszenia zapotrzebowania na kapitał obrotowy, a w efekcie także zadłużenia - podkreślono.

W liście do akcjonariuszy prezes Hydrobudowy, Jerzy Ciechanowski, wskazał, że na słabe wyniki spółki złożyło się kilka czynników.

- Najważniejszym były niewątpliwie kontrakty drogowe, których realizacja okazała się istotnie trudniejsza, niż oczekiwaliśmy. Składając oferty w przetargach autostradowych, nie byliśmy w stanie przewidzieć kilkudziesięcioprocentowego wzrostu cen wszystkich materiałów i surowców niezbędnych do budowy dróg. Realizacja tych kontraktów wiązała się ponadto ze znacznie większym od zakładanego zaangażowaniem kapitału własnego - napisał Ciechanowski.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


27 860 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 765 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP