PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Duże przetargi energetyczne z równie dużymi ryzykami

Autor: wnp.pl (TE)
23-12-2013 09:39
Duże przetargi energetyczne z równie dużymi ryzykami
fot. PTWP

Każda firma, która zamierza złożyć ofertę w przetargu, dokonuje analizy wszelkich ryzyk, jakie wiążą się z realizacją danego projektu. W szczególny sposób taka analiza jest dokonywana w przypadku dużych projektów przemysłowych, zwłaszcza energetycznych, przez firmy o zasięgu międzynarodowym - wskazał w opracowaniu przygotowanym dla portalu wnp.pl Tomasz Podkowiński, radca prawny w Dyrekcji Budownictwa Energetycznego Budimeksu.

Jak wskazał Podkowiński, międzynarodowe firmy posługują się wręcz specjalnymi przewodnikami, które pozwalają dokonać analizy ryzyk w sposób usystematyzowany i kompleksowy. Niektóre z takich przewodników liczą kilkadziesiąt i więcej stron wytycznych.
Analizie podlegają ryzyka o charakterze politycznym, ekonomicznym, podatkowym, prawnym, technicznym oraz związane z tzw. zasobami ludzkimi. Generalnie można je podzielić na ryzyka techniczne (technologiczne), związane z personelem oraz komercyjne.

Dużo ryzyk, mało ofert

- W szczególnych przypadkach firmy mniej zaznajomione z realiami naszego kraju, dokonują nawet oceny ryzyk o charakterze politycznym. Przykładowo spotkałem się z kwestionariuszem skierowanym do polskiego konsorcjanta przez jedną ze spółek pochodzących z Dalekiego Wschodu, który zawierał pytania dotyczące m.in. aktualnego ustroju politycznego Polski - wskazał Podkowiński.

Dodał, że ocena ryzyk prowadzona przez globalne firmy, jest procesem złożonym, ale można jednak wyróżnić grupę zagadnień, które są wspólne dla wszystkich firm.

- Podnoszone są one przy każdym projekcie, w dyskusjach z potencjalnymi inwestorami. W pewnym stopniu taka dyskusja może być prowadzona również w przypadku zamówień publicznych, które prowadzone są w trybie przetargu nieograniczonego. Przybiera ona wówczas formę pytań do specyfikacji istotnych warunków zamówienia - wyjaśnił radca Budimeksu.

Zaznaczył, że ocena ryzyk w bezpośredni sposób wpływa na wysokość wynagrodzenia - każde zidentyfikowane ryzyko kontraktowe przekłada się na podwyższenie ceny ofertowej.

- W skrajnych, choć nie tak rzadkich przypadkach, firmy, zwłaszcza te o bardziej konserwatywnym podejściu, podejmują decyzje wręcz o nieskładaniu oferty w przypadku zidentyfikowania niektórych ryzyk, które z ich punktu widzenia są nie do zaakceptowania (tzw. dealbreakers) - stwierdził Podkowiński.

Dodał, że przerzucanie ryzyk umownych na wykonawców, w przypadku projektów energetycznych, które jest w stanie zrealizować ograniczona liczba firm, prowadzi do ograniczenia konkurencji.

W konsekwencji jest to działanie na niekorzyść inwestorów, którzy będą zobligowani do zapłacenia wyższego wynagrodzenia, niż to, które mogliby uzyskać w przypadku zaprojektowania bardziej zbilansowanej umowy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP