DTŚ Wschód nie znajdzie się w Kontrakcie Terytorialnym woj. śląskiego

DTŚ Wschód nie znajdzie się w Kontrakcie Terytorialnym woj. śląskiego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sześć nowych przedsięwzięć z zakresu kultury znajdzie się w aneksowanym Kontrakcie Terytorialnym dla woj. śląskiego. Choć samorząd tego regionu chciał zapewnić w kontrakcie np. finansowanie dla DTŚ Wschód, na razie aneks do dokumentu nie wprowadził takiej zmiany.

DTŚ Wschód to planowana inwestycja przedłużająca istniejącą Drogową Trasę Średnicową z Gliwic do Katowic w kierunku Mysłowic oraz Jaworzna i Sosnowca. Wpisane do dokumentów strategicznych województwa oraz Kontraktu Terytorialnego przedsięwzięcie zakłada obecnie trzy etapy realizacji (pierwszy z nich, Katowice - Sosnowiec Jęzor, oszacowano na ponad 300 mln zł).

Na początku br., wobec m.in. opóźnień w przygotowaniu, inwestycja straciła możliwość finansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego. W tej sytuacji samorząd woj. śląskiego w procesie renegocjacji swojego Kontraktu Terytorialnego postulował przesunięcie tego zadania z umieszczonego w nim katalogu inwestycji uzupełniających, do katalogu inwestycji priorytetowych.

Według urzędu marszałkowskiego w odpowiedzi strona rządowa poinformowała, że aneks do kontraktu na obecnym etapie negocjacji nie wprowadza zmian statusu DTŚ Wschód. Pozostawia jednak otwartą dyskusję co do postulowanych przez samorząd m.in. zakresu rzeczowego, właściwości stron, potencjalnego źródła finansowania czy warunków realizacji przedsięwzięcia. Padło też zobowiązanie do przeanalizowania sprawy w ramach Ministerstwa Infrastruktury oraz rządu.

W poniedziałkowym komunikacie Ministerstwo Rozwoju przypomniało, że w 2016 r. zaczęły się prace na zmianą Kontraktów Terytorialnych, mające na celu uelastycznienie i wzmocnienie tego instrumentu. "W pierwszej kolejności zdecydowano o wsparciu obszaru kultury poprzez szersze otwarcie kontraktów na projekty zgłaszane przez samorządy województw oraz samorządy lokalne" - przekazało MR.

Ministerstwo podało, że na wtorek w siedzibie resortu zaplanowano uroczyste podpisanie aneksów, które wprowadzą zmiany do kontraktów. Preferencje w konkursach o dofinansowanie z krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko otrzymają właśnie projekty z zakresu kultury (zweryfikowane przez resort kultury spośród zaproponowanych przez samorządy).

W przypadku woj. śląskiego w kontrakcie znajdzie się w ten sposób sześć z 15 zgłoszonych przez stronę samorządową inwestycji. Będą to rozbudowa Bielskiego Centrum Kultury, "Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska" (m.in. sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu) czy rewaloryzacja Parku Miejskiego w Tarnowskich Górach (objętego wnioskiem o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO).

Ponadto w kontrakcie dla woj. śląskiego mają zostać uwzględnione: modernizacja zabytkowego Parku Zdrojowego im. Mikołaja Witczaka oraz historycznych obiektów w Jastrzębiu-Zdroju, modernizacja zabytkowego budynku Juliusz byłego Szpitala Miejskiego im. Juliusza Rogera w Rybniku oraz renowacja Zespołu Parkowo-Pałacowego w Żorach.

Dotąd w kontrakcie dla woj. śląskiego znajdowały się dwa projekty kulturalne rekomendowane do wsparcia z POIŚ: Jasna Góra oraz Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Zgodnie z poniedziałkową informacją samorządu woj. śląskiego, drugim obszarem podjętym w aneksie do kontraktu jest energetyka. Wprowadzony zostanie tam ogólny zapis, który ma otworzyć możliwości dla wspólnego - strony rządowej i samorządowej - wyznaczenia i poszukiwania źródeł finansowania rozwoju energetyki na poziomie lokalnym.

Urząd marszałkowski woj. śląskiego przekazał też, że wykorzystując renegocjacje RPO oraz Umowy Partnerstwa (zasadniczego dokumentu podpisanego przez rząd i Komisję Europejską, regulującego gospodarowanie unijnymi środkami) zaproponował w swoim programie regionalnym nowy obszar wsparcia. Miałby on dotyczyć wymiany kotłów opalanych paliwem stałym na zapewniające odpowiednie standardy.

Wobec skali potrzeb związanych z walką z niską emisją w woj. śląskim, woj. śląskie zwróciło się do Ministerstwa Rozwoju o włączenie podobnego obszaru wsparcia do POIŚ. "Niestety od marca ministerstwo nie ustosunkowało się do tego apelu marszałka, jak również proces renegocjacji programu utkwił w jednym punkcie ze względu na brak ostatecznych ustaleń co do Umowy Partnerstwa" - zastrzegł urząd marszałkowski.

Kontrakty Terytorialne są porozumieniami rządu z samorządami ws. koordynowania dużych, priorytetowych dla regionów inwestycji. Ich finansowanie ma pochodzić z różnych źródeł, m.in. ze środków regionalnych i krajowych. W podpisanym we wrześniu 2014 r., obowiązującym do 2023 r., kontrakcie dla woj. śląskiego znalazło się 77 przedsięwzięć o wartości 40,8 mld zł. 38 z tych projektów dotyczy strony samorządowej, a pozostałe - rządowej.

Główna grupa projektów dotyczy infrastruktury. Priorytetowe - to np. trwająca już budowa autostrady A1 Pyrzowice - Częstochowa i planowana budowa trasy S1 Kosztowy - Bielsko-Biała (przygotowania na etapie rozpatrywania odwołań od decyzji środowiskowej).

Wiele projektów dotyczy linii kolejowych; inne zaplanowane przedsięwzięcia obejmują badania i rozwój (przede wszystkim medycyna i np. czyste technologie węglowe), energetykę (projekt Polskich Inwestycji Rozwojowych dot. Elektrowni Łagisza czy projekt likwidacji niskiej emisji w aglomeracji katowickiej), środowisko (likwidacja składowiska po Zakładach Chemicznych "Tarnowskie Góry"), zdrowie oraz edukację (modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: DTŚ Wschód nie znajdzie się w Kontrakcie Terytorialnym woj. śląskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!